Tahinin Zararları

Tahinin zararlarını konu aldığımızda insanlar ilk olarak bu malzemenin faydalı olan bir gıda olduğunu düşündüğü için ne gibi bir zararı olabilir ki demektedir. Böyle düşünen kişiler için genellikle kullandığımız bütün malzemelerin zararı vardır fakat faydası zararından fazla ise o ürünü kullanmaktan kaçınmayız. Tahinin zararları dediğimizde de genellikle bazı hastalıklara sahip kişiler, alerjiye yatkın bir bünyesi bulunan kişilerde ve hassas bünye yapısına sahip kişiler de etkili olduğunu söylememiz mümkündür.

Tahinin eğer doğal ortamda üretilmişini bulursanız bu maddenin ne kadar faydalı bir ürün olduğunu göreceksiniz fakat aşırı kullanımlarda her faydalı ürün gibi belirli sorunlar oluşturabilir.

Tahinin zararlarını sizler için maddeler halinde kaleme almadan önce tahin hangi hastalıklar durumunda kullanılmamalı ile ilgili bilgileri kaleme alacağız.

Tahin kullanıyorsanız ve şeker hastalığınız bulunuyorsa bu gıdayı tüketirken çok dikkatli olmalısınız. Şeker hastalarının belirli bir şeker yüksekliğine göre belirlenen hastalık düzeyleri bulunmaktadır bunları doktor kontrolünde öğrenebilirsiniz ve bununla birlikte doktorunuzdan tahin yiyip yemeyeceğinizi de öğrenmeniz gerekmektedir bazı durumlarda tahin şeker hastalarına iyi gelebilir bunu da doktor kontrolünde öğrenebilirsiniz. Tahin yapısı protein bakımından zengindir. Bu protein yüksek seviyelerde olduğu için protein konusunda rahatsızlığı bulunan kişilerin bu gıdayı tüketmeleri sağlıkları için zararlı olabilir. Böyle bir rahatsızlığınız bulunuyor ise tahin tüketiminizi doktor kontrolünde yapabilirsiniz.

Zararları;

  • Şeker hastalarının tahin tüketmeleri doktorlarının verdiği ölçüde mümkündür aksi taktirde bu değer aşıldığında sağlık problemleri yaşayabilirsiniz.
  • Protein konusunda rahatsızlığı olan kişilerin tahinin zararından etkileneceği göz ardı edilmeyecek bir durumdur bunun nedeni tahinin içerisindeki yoğun protein oranıdır.
  • Böbreklerinde sıkıntı yaşayan kişilerinde tahin kullanmaları için doktorlarından müsaade almaları gerekmektedir. Doktor kontrolünde bu gıda tüketildiğinde aşırı bir sağlık zararını görmezsiniz. Böbrek hastaları kesinlikle doktorları ile bu gıdanın kullanımını konuşmaları gerekmektedir aksi halde dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkarabilir.
  • Tahin ne kadar faydalı bir gıda da olsa aşırı tüketmelerde sağlık sorunlarına yol açabilir bundan dolayı aşırı kullanımdan kaçınılması gerekilen bir gıda sınıfındadır.
  • Tahin tüketimi çocuk ve gençler için çok faydalıdır fakat yeteri miktarda tüketildiği taktirde faydasını göreceğiniz bir üründür bunun haricinde aşırı kullanıma teşvik ederseniz ileri ki yaşlarında bu kişilerin sağlık sorunları yaşamaları kaçınılmazdır.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir