Kolanın Zararları

Kola denilince akla hemen sıcak yaz günlerinde ve yorgun olduğunuzda sizlere ferahlık veren meşrubat akla gelmektedir. Bu meşrubatı yorgun olduğumuzda ve sıcak günlerde tüketiyoruz ama kolanın zararlarını biliyor muyuz önce bunu sormak gerekmektedir. Kolanın zararlarından önce sürelere göre vücutta şeker etkisini aktaracağız.

Kolayı içmeye başladığınızdan sonra ilk 10 dakika içerisinde vücut bu maddeyi işlemeye başlar.  Bu on dakika önemlidir bunun nedeni ise bu süre içerisinde kanınıza toplamda on kaşık şeker karışmaktadır ve bu sadece bir bardak kola ile olmaktadır. Bu şeker kullanımı normal değildir. Günlük kana karışması gereken şeker yaklaşık olarak 0.1 kaşık şekerdir fakat bir bardakta 10 kaşık karışması yüz kat etkisini artıracaktır. Bu kadar tatlı olan bir maddenin mide ağrısı yapmamasının nedeni ise içerisinde barındırdığı fosforik asitten kaynaklıdır. Bu işlem 10 dakikalık zaman zarfında gerçekleşmektedir sonrasında ise yirminci dakikada artık kandaki şeker seviyesi yükselmiştir ve pankreas insülin salgılama ihtiyacı duymaktadır. Salgılanan insülin sayesinde karaciğerde yağ depolamaya çalışacaktır. Kırkıncı dakikaya geldiğimizde ise kafein kana karışacak ve vücut üzerinde bazı etkenlere sebep olacaktır bunların neden olduğu ve kolanın zararlarını maddeler halinde öğrenmeniz için kaleme alacağız.

Zararları;

 • Kafein ile şeker kola içerisinde kesinlikle bulunan iki maddedir. Kafein günlük tükettiğimiz çikolata, kahve ve çay içerisinde zaten bulunmaktadır. Bu maddeninde yapısında aslında tadı acıdır. Kolaya eklenme nedeni ise lezzet vermesidir. Kafeinin kola içerisindeki miktarı bir bardak için 35 ile 47 gram arasında değişiklik gösterebilir. Kafein bağımlılık yapan bir maddedir bu bağımlılık sonucunda alınmadığında baş ağrısı, anksiyete ve yorgunluk gibi rahatsızlıklara neden olmaktadır. Bir bardak kolada 10 küp şeker bulunmaktadır. Bu değer normal bir insan için günlük olarak çok fazladır. Bundan dolayı diyabet ve şeker hastalığı gibi rahatsızlıklara davetiye çıkarmaktadır.
 • Kola içerisinde aspartam miktarı yüksektir bu madde ise yiyecek ve içeceklerin içerisinde kullanılan yapay tatlandırıcı maddedir. En çok diyet kolaların içerisinde şeker yerine kullanılır ve kaloriyi azaltmaya yarar. Bu maddenin sebep olduğu bir çok hastalık bulunmaktadır. Bu maddeyi içeren içecek ve yiyeceklerden uzak durmak önemlidir ve özellikle çocukların tüketmemesi gerekmektedir. Bir çok gelişmiş ülke bu maddenin kullanımını yasaklamıştır.
 • Kola içerisinde kolaya renk vermesi için yapay karamel renklendiricilerde vücuda zarar vermektedir. En büyük etkenleri arasında kansere sebebiyet vermesi olarak gösterilmiştir. Bu maddenin içerisinde barındırdığı bazı maddeler çok az miktarda bile olsa kanseri tetikleyici özellik taşımaktadır. Buna rağmen bir çok kola üreticisi firma bu maddeyi çokça kullanmaktadır. Kola tüketimi eski dönemlere göre arttığı için kanser oranlarında da artış olmaktadır.
 • Kola metabolizmayı yavaşlatma etkisiyle bilinir. Spor yapan kişilerin spor sonrasında içeceği bir bardak ılık su metabolizmayı hızlandıracaktır fakat spor sonrası insan rahatlamak için soğuk kola aramaktadır. Kola size tadı güzel ve ferahlatıcı olarak gelebilir ancak yağ yakıcı enzimleri yok eden kola bu etkeni ile metabolizmanızı yavaşlatacaktır. Bu etkenler sonucunda vücut gelişimi olumsuz etkilenir ve kilo vermeyi zorlaştırır. Diyet olması bu durumu değiştirmemektedir ondan dolayı spor sonrasında kesinlikle tüketmemelisiniz.
 • Önceleri obezite o kadar problemli bir rahatsızlık olarak görülmezdi çünkü çok fazla insanda bu rahatsızlık yoktu şimdi ise bu tarz meşrubatlar sayesinde bir çok insan obezite ile savaşıyor. Fast food yiyeceklerin popüler olması ile artan kola tüketimi obezite olasılığını artırmıştır. Kola kalori bakımından çok yüksek değerlere sahipdir. Kola Obezitete, obezite ise bir çok sağlık sorununa neden olmaktadır.
 • Kola içerisindeki yüksek şeker oranı kan şekeri seviyesini artırmaktadır. Bu artış normalin iki katına denk gelemktedir. Bu nedenle diyabet hastası olan kişiler için çok zararlıdır ve uzmanlar kullanmamaları yönünde uyarmaktadır. Diyabet kendi başına vücuda zarar veren bir hastalıktır kolada bu hastalığı tetikleyerek dönüşü olmayan rahatsızlıklara yol açabilir.
 • 2 lik bir ph değerine sahip olan kola bu değer bir içecek için çok fazladır. Ph değerleri sıfıra yaklaştıkça asidik özelliği artmaktadır. Bu nedenle kolada asitliği yüksek bir içecek olarak alınabilir. Bu tarz asit yapıları dişlere ve kemiklerde ciddi hasarlara yol açmaktadır. Küçük çocukların kola içmesini uzmanlar önermemektedir bunun nedeni ise kemikleri zayıflatarak gelişimi yavaşlatmasıdır. Dişler üzerindeki etkisi ile diş minesini eriterek olmaktadır. Diş minesinin erimesi için yiyecekerinizin 5.5 ph değerinin altında olması yeterlidir.  Bunun sonucunda ise çürükler artar ve bir çok diş ağrısı çekersiniz.
 • Mide besinleri sindirme sırasında bir asit kullanmaktadır. Kolanın ise asidik değeri yüksek olduğu için midenin asit dengesini bozmaktadır. Uzmanlara göre kola tükettiğimizde midenin asit dengesini sağlamak için salgıladığı enzimlerde artış görülmüştür. Kola mide üzerinde zarar vermeye çalıştığı için mide de kendini korumak ve asit dengesini sağlamak için bu enzimleri salgılamaktadır.
 • Kola için kişilerin sperm sayılarının azaldığı ve bununla birlikte hareketliliğin azaldığı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Buna neden olan madde kola içerisinde tam olarak bilinmese de günlük 1 litre ve üzerinde kola tüketen erkeklerin sperm sayılarında yüzde otuzluk bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. Uzmanlara göre sperm sayısında yiyecek ve içeceklerin etkisi fazla bulunmaktadır bundan dolayı kafein içeren içecekler yerine sebze ve meyve tüketilmesi sperm konusunda sağlıklı bir yaşama imkan sağlayacaktır.
 • Kola içerisinde en çok vücuda zarar veren madde şekerdir. Şekerin bu etkileri arasında böbrek yetmezliği bulunmasa da bunun yerine yapay tatlandırıcılar bu işi yapmaktadır. Bundan dolayı diyet kolalar içerisinde bulunan yapay tatlandırıcılar böbreklere aşırı zarar vermektedir. Diyet kolaların normal kolaya göre böbrekleri daha çok bozduğu gözlemlenmiştir.
 • Yaşlanmayı hızlandıran kolanın normal ve ya diyet kola olması bir fark yapmayacaktır. Tüm kolaların değişmeyen maddeleri fosfat ve ya fosforik asittir. Bu tarz asitler kolaya keskin bir tat verirken cilde de zarar vermektedir. Bu maddelerin kola içerisinde bulunma nedeni ise raf ömürlerini uzatması ve son kullanma tarihinin geniş tutulmasını sağlamasıdır. Bu asitlerin yaşlanma üzerinde etkisi yaşlanmayı hızlandırmasıdır uzmanlar tarafından da bu konu kabul edilmiştir.

İçerisinde bir çok kimyasal madde bulunduran kolanın vücuda bir çok zararı bulunmaktadır. Uzmanlar özellikle küçük yaşlarda tüketimini önermemektedir. Kola içerisinde barındırdığı kafein ve şeker sayesinde kısa sürede bağımlı olmanıza neden olur fakat bu bağımlılığı kısa sürede aşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir