Izgaranın Zararları

Izgaranın Zararları

Barbekü ve mangal yaz aylarının vazgeçilmez aktivite unsurlarındandır. Uygun maliyetlerle, deniz kenarlarında veya piknik alanlarında çok sık kullanılmaktadırlar. Fakat bu ızgarada pişirme uygulamasının size ve ailenize bazı ciddi zararları söz konusu olabilir.

 

Izgaranın zararları nelerdir?

ızgaranın zararları neler
Izgaranın Zararı

1-Kömür tehlikesi: Pişirilen etler üzerinde yanıklar olması ona güzel bir tat vermektedir. Fakat bu yanıkara ve kararmalara kömür içerisindeki, kansere neden olan kimyasallar ve bileşikler neden olmaktadır. Bu maddelere heteroiklik aminler denir. HCA ya maruz kalan etleri tüketmek, kolesterole pankreas ve prostat kanserlerine yakalanma riskinizi arttırmaktadır. Ve bu durumlar ızgaranın zararları arasında en tehlikeli etkilerdendir.

2-Duman tehlikesi:  Izgara dumanı polisiklik aromatik hidrokarbonlar denilen toksik kimyasallar içermektedir. Et içerisindeki yağların kömürlerin üzerine damlamasıyla bu kimyasallar duman oluşturarak havaya yükselmektedir. Mangalın yanında duran kişiler bu toksik maddeleri teneffüs edebilir. Bu maddeler sigarada olduğu gibi akciğerin iç yüzeyinde tıkanmalara neden olabilir.  Mangalınıza veya barbekünüze uyun bir duman çıkışı alanı açmanız, veya hazır bacalı olanlarını kullanmanız dumanı soluma riskinizi azaltabilir.

3-Zararlı reaksiyonlar:  Çok yüksek sıcaklıklarda pişirme işlemi yaptığınızda hücresel yaşlanmalara neden olan bazı kimyasal reaksiyonlar meydana gelebilir. Bu reaksiyonlara maruz kalan etler vücudunuzun kolayca sindiremeyeceği gıdalar haline dönüşmektedir. Zamanla organlarınızda hasarlara neden olabilmesi ızgaranın zararları arasındadır. Bu sıkıntının önüne geçebilmek için ızgaranızın alt kısmını bir folyo ile kapatarak damlayan yağların kömüre ulaşmasına engel olabilirsiniz.

4-Az pişirme nedenli hastalıklar: Az pişirilmiş etler E.coli ve Salmonella gibi, sağlık problemleri oluşturabilecek zehirlenmelere neden olabilmektedir. Ayrıca et düzgün pişirilmiş bile olsa bu bakterilerin ızgaranızın iyi temizlenmemiş olmasından dolayı etlere bulaşma riski yüksektir. Etlerinizi iyi pişirmeniz ve steril olmanız ızgaranın zararlarını bir nebze de olsa azaltabilir.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir