Antibakteriyel El Temizleme Jeli Zararları

Antibakteriyel El Temizleme Jeli Zararları

Antibakteriyel jel kullanımının ne kadar arttığını hepimiz farkındayız. Peki sizlere bu jellerin araştırmalar sonucunda zararlı olduklarının kanıtlandığını söylersem ne düşünürsünüz. İşte tamda bu sebeple, antibakteriyel el temizleme jeli zararları hakkında bilgi sahibi olmanız ve kullanımına dikkat etmeniz gerekebilir.

Antibakteriyel El Temizleme Jeli Zararları Nelerdir?

Antibakteriyel jel zararlı mı
Antibakteriyel jeller alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Uzmanlar antibakteriyel jellerin uygun şartlarda üretilmediğinde ortaya çok ciddi sonuçlar çıkarabileceğini söylüyorlarBunların arasında en önemli olanı ise alerjik sorunlar ortaya çıkarıyor olmaları. Antibakteriyel el temizleme jelleri, hassas vücutlarda deride dökülmeler, kabarmalar, kızarıklıklar ve ciddi yaraların oluşumuna neden olabilmekteler.
  • Antibakteriyel jellerin gözleriniz ile teması kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Antibakteriyel el temizleme jelleri kullanılırken göz ile temasından kaçınmak gerekiyor. Temas halinde ciddi görme bozuklukları yaratan bu jellerin, göz ile teması söz konusu olduğunda bol su ile yıkamak gereklidir.
  • Antibakteriyel el temizleme jelleri, domuz gribi ortaya çıktıktan sonra ülkemizde hızla yayılmaya başladı. Bu durum, sağlık bakanlığının el temizleme jelleri hakkında, zararlı oldukları ve insanların kandırıldıkları konusunda bir duyuru yapmasına neden oldu.
  • Antibakteriyel el temizleme jelleri mikropları öldürmüyor. Araştırmalar sonucunda antibakteriyel el temizleme jellerinin sadece 1 dakikalığına ellerinizdeki veya kullanılan alandaki miktopları etkisizleştirdiği ortaya çıkmıştır. Yani antibakteriyel el temizleme jelleri, ellerinizi yıkayarak temizleme işlemiyle karşılaştırılamayacak kadar pasif kalıyor.
  • Antibakteriyel el temizleme jelleri içerisinde bir çok kimyasal bulunuyor. Yani kullandığınızda mikroplardan tamamen kurtulamadığınız gibi birde bu kimyasalların vücuda alınmasına neden olmuş oluyorsunuz.
  • Bu nedenlerden dolayı çocuklarınız için antibakteriyel el temizleme jeli kullanmaktansa iyi bir el temizliği ve yıkama alışkanlığı kazandırmanız gerekir.
  • Özellikle çocuklar antibakteriyel el temizleme jelleri konusunda uyarılmalı ve ebeveyn kontrolü altında olmalılar. El yıkama jelleri kullanımı sonucunda elleri ile gözlerine ve ağızlarına temas etmeleri ciddi sorunlara neden olabilir. Böyle bir durumda çocuğun göz ağız bölgesi bol su ile yıkanarak el temizleme jeli kalıntılarından temizlenmeli.
  • Tüm bu tehlikeleri yaşamaktansa bireylerin antibakteriyel el temizleme jeli zararları göz önünde bulundurarak, bunun yerine el yıkama alışkanlığı kazanmaları sağlıkları açısından daha yararlıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir