Göbek Deldirmenin (Piercing) Zararları

Göbek Deldirmenin (Piercing) Zararları;

Son dönemlerde gençler arasında her ne kadar alışamamış olsak ta bir dövme ve piercing furyasıdır almış başını gidiyor. Kimi zaman bunu yaptırmalarının amacı ne olabilir diye sorgularken bir yandan da kaşlarını dillerini deldirmiş olanları gördüğümüzde içimiz ürpererek canlarının yanıp yanmadığını merak etmekten kendimizi alamamaktayız. Kaşlarını deldirenler,  göbeğini deldirenler, dillerini yada dudaklarını deldirenleri artık sıkça etrafımızda görebilmekteyiz. Peki bunun sebebi nedir? Her geçen gün enel tanımayan internet kullanımı mı, ufacık çocukların dahi ellerinde akıllı telefonları oluşu mu, yada pervasızca televizyonlarda görmek zorunda bırakıldığımız insanlar mı? Bu maddeleri arttırmak mümkün elbette. Bu soruların yanıtlarını arttırmak mümkün tabi fakat asıl piercing yaptırmanın zararı yokmudur? Varsa bunlar nelerdir ? gibi soruların cevapları bizler için daha elzemdir.

Piercing kelime anlamı itibari le delmek, deşmek manalarına gelmektedir.  Piercing  takı takmak amacı ile cilt altındaki yağ tabakası veya kıkırdağın delinmesi işlemidir. Göbek, ağız, dil,kaş,  çene ve burun en sık olarak tercih edilen bölgelerdir.

Ne olursa olsun piercing yaptırmak küçük de olsa cerrahi bir uygulamadır. Bu konuda yaptırılacak kişilerin kendi alanında uzman olmaması birçok risk ve tehlikeyi beraberinde getirmektedir. Piercing yapacak olan kişinin cerrahi sterilizasyon kurallarını iyi biliyor olması ve ani bir komplikasyon geliştiğinde ne yapması gerektiğini bilecek donanımda olması gerekmektedir. Ayrıca yapılan ortamın  ve kullanılan araçların steril olmaması enfeksiyon ve kan ile bulaşabilecek ciddi hastalıkların bulaşmasına neden olabilmektedir.

Piercing furyasında en fazla tercih edilen yerlerin başında göbek bölgesi gelmektedir. En hassas bölgelerden olan göbek kısmı en çok tercih edilmesine karşın ne yazıkki en hassas ve en zahmetli olan bölgedir. Göbek deldirme işlemi sonrasında işlemin yapıldığı bölgenin sağlığına kavuşması birkaç ayı bulabilmektedir. Bu süre zarfında delinmiş olan bölgenin çok iyi korunması ve muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Piercing taktırdıktan sonra ortaya çıkan enfeksiyonlar ve zehirlenmeler ne yazıkki kimi zaman ölümle sonuçlanabiliyor. Deldirilmiş olan bölgede ilk zamanlarda olmasa dahi aradan uzun zaman geçmiş olmasına rağmen hiç olmadık bir anda enfekte olabilir ve ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Enfeksiyon oluşmasına  etki eden faktörleri kısaca özetleyecek olursak; alerjik bünyeye sahip olmak, kalitesiz takılar kullanmak, sağlıksız bir ortam ve aletlerle piercing yaptırmak, delinen bölgeye düzenli bakım yapmamak olarak ifade edebiliriz.

 

Piercing taktırmak veya göbek deldirmenin en çok bilinen on yan etkisini yani zararını sıralamak gerekirse;

  1. Alarjik reaksiyonlar olabilir özellikle metale karşı vucutları hassas olanlarda görülebilir.
  2. Enfeksiyon tehlikesi olabilir özellikle viral ve baktariel enfeksiyonların oluşmasını sağlayabilir
  3. Doku zedelenmesi özellikle bu zedelenmeler allah korusun timör oluşumuna kadar yol açabilir
  4. Kanamalar olabilir özellikle delinen yerin çarpma vb yolla uyarılması sonucu vucutta kanamalar meydana gelebilir.
  5. Sinirlerde bozulma olabilir vucudumuzdaki sinir uçlarında zararlar oluşabilir
  6. Diş problemleri olabilir özellikle ağız ile ilgili yapılan operasyonlarda dişlerin dokusunda bozulmalar olaiblir
  7. Vucudun İyileşme süreçlerine zarar verebilir
  8. Gebelikte etkileri görülebilir
  9. endokardit riski meydana gelebilir
  10. virüslere karşı korumasızlık oluşturup vucuda girmesine sebep olabilir

 

yukarıda özetleyerek verdiğimiz bazı zararlar kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Sizlere tavsiyemiz bu kararı verdikten sonra uzman bir hekime danışmanız dır. Çünkü her insanın bünyesi farklıdır özellikle alerjik anlamda mutlaka danışılması gerektiğini düşünüyoruz. Bazen güzel görünmek beğenilmek iyidir sırf estetik kaygılarımızdan dolayı taviz vereceksek bunun sonuçlarını çok iyi hesaplayıp ona göre haraket etmeliyiz çünkü hiç bir şey sağlımız kadar değerli değildir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir