Duş Jelinin Zararları

Duş Jelinin Zararları

Onlarca çeşit birbirinden mis kokularıyla temizliğimizi sağlayan duş jelleri insanlar tarafından oldukça tercih edilen ürünler arasındadır. Haftanın 3-4 günü duş alınması gerektiği düşünüldüğünde bu duş jellerini her kullandığımızda, o nefis kokuları veren ve bolca köpürmelerini sağlayan birçok katkı maddesine de sık bir şekilde maruz kalındığı açıktır. Günümüzde her türlü tüketim mallarında olduğu gibi duş jelleri de aslında cildimiz açısından gerçekten zararlı içeriklerden oluşmaktadır. Kokuların elde edildiği parfümler ve köpürmelerini sağlayan kimyasal maddeler, hücreleri olumsuz yönde etkileyen maddeler içermektedir. Aynı zamanda kanseri tetikleme açısından aktif rol oynayan maddelerdendir. Kişiler duş jellerini kullanırken tüm bu ihtimalleri düşünerek hareket etmelidir. Her duşta kullanılan ürünlerden olan duş jelinin zararları nasıl bizleri nasıl etkiliyor görelim.

 

Duş Jelinin Zararları Nelerdir?

1-Alerjiyi artırma: Duş jelleri ve şampuanların arkasında önemle vurgulardan yan etkilerden birincisi kişilerin alerjik yapıları varsa, bu ürünlerinin kokusunun güzel olmasını sağlayan maddelerden kaynaklanan alerjinin daha ileri taşınmasını veya kişilerin hastaneye kaldırılacak kadar kötüleşmesine sebep olan özelliklere sahip olmalarıdır.

2-Cildin tahriş olması: Sıklıkla duş alınması ve bu durumda oldukça fazla kullanılan duş jellerinin içindeki köpürtücü maddeler, sülfür trioksit ve klorosülfürik asitten oluşmaktadır. Bu maddeler de cildin kuruyup, tahriş olmasına yol açmaktadır.

Duş jelinin saça zaralrarı
İçerisindeki maddeler cildin kuruyup, tahriş olmasına yol açmaktadır.

3-Cildin pH dengesini bozması: Duş jellerinin bir başka zararlı özelliği olarak, ciltteki pH dengesini bozması ve buna da bağlı olarak cildi hastalıklara açık hale getirdiği belirlenmiştir. Mantar, egzama ve diğer alerjik reaksiyonların oluşma riskini artıran duş jellerinin pH derecesinin 7’nin altında olmaması gerektiği belirlenmiştir.

4-Vücuttaki bakteri dengesinin bozulması: Duş jellerinin kullanımı rengarenk oluşları ve mis gibi kokmaları açısından oldukça güzel gibi gözüküyor olsa da, özellikle her duşta duş jelinin kullanılması, vücudun kendi doğal dengesinde bulunan bizleri birtakım hastalıklardan koruyan yararlı bakterilerin de yok olmasına yol açarak vücut dengesini bozuyorlar.

5-Saç Dökülmesi: Son zamanlarda piyasaya sürülen ürünler hem duş jeli hem de şampuan olarak kullanılabilmektedir. Ancak uzmanlara göre bu ürünler yoğun saç dökülmesine sebebiyet vermektedir.

Tıpkı duş jellerinde olduğu gibi antibakteriyel el temizleme jellerininde bazı zararları bulunmaktadır. Temel olarak kimyasal karışımlar sonucu elde edilen bu ürünlerin yerine doğal malzemelerden yapılan el sabunları daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. ben duş şeli ile değil şampiyonla yaparaksak ne olur?/demiştim ama yararlı oldu.
    Saolun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir