Kürdan Kullanmanın Zararı Var mı?

Kürdan, dişlerin arasına bir şeyler kaçtığında onları en rahat şekilde çıkartabileceğimiz bir araçtır. Ancak sık kullanımı ve bilinçsizce dişlerin arasının temizlenmeye çalışılması nedeniyle başta diş eti olmak üzere pek çok zararı bulunur diyebiliriz. Kürdan kullanmanın zararları konusunu da bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

Yemek sonrasında sürekli olarak elimizin aradığı kürdan, aslına bakarsanız çokta masum bir alet değildir. Günümüzde tahta olarak yapılan bu kürdanlar, tek kullanımlıktır ve kullanımı tamamlandıktan sonra atılır. Ancak kimi insanlar buna bağımlı olmuşlar ve ağızlarında sürekli olarak kürdan ile dolaşmaktadırlar. Ağızda kaldığı müddetçe zararı olmasa da günde çok sayıda kullanımı ne kadar bilinçli olsa dahi zararlıdır diyebiliriz.

Kürdan Kullanmanın Zararları

Yemeklerin ardından dişlerin arasına kaçan ufak parçaları temizlediğiniz kürdan, aslında sizler için son derece tehlikelidir. Diş araları için hiç uygun olmayan bu tahta çubuklar, diş yapısını bozmak ve diş etlerine zarar vermek gibi pek çok olaya sebebiyet verebilirler. Dilerseniz bu konuları biraz daha derinlemesine ele alalım.

Kürdan kullanmanın zararları hakkında şunları söyleyebiliriz.

 • Kürdan dişlerdeki boşluklar için hiç uygun değildir. Dişlerimiz arasında çok küçük olarak bulunan boşluklara kürdan girdiğinde tüm dişleri birbirine ittirerek onların yapılarını bozmaktadır. Bunun sonucunda şu hastalıklar sizleri bekliyor olacaktır.
  • Diş eti zedelenmesi
  • Diş eti kanaması
  • Dişlerde sallanma
  • Diş kemiği kaybı
 • Sık kürdan kullanan kişilerde zaman içerisinde diş eti hasarlarının ardından diş kayıpları da görülebilmektedir. Dişlerin sayısının zaman içerisinde daha da eksildiğine şahitlik edebilirsiniz.
 • Kimi zaman kürdana diş arasına girmesi için bası yapılırken tahta parçası kırılabilmektedir. Bu ise diş eti arasında kaldığı zaman iltihaplanmaya neden olacaktır. Bu nedenle diş eti iltihaplanması dâhil pek çok sıkıntı sizleri bekliyor olacaktır.

Kürdan kullanımının tek faydası dişin arasında kalan ufak besin maddelerini oradan çıkarmaktır diyebiliriz. Bunun haricinde hangi sebepten dolayı kullanılırsa kullanılsın her daim zararı olan bir araçtır. Kürdan kullanmanın zararları ile bahsetmek çok mümkün iken faydalarından bahsetmek ise oldukça azdır.

Kürdan kullanmak yerine uzmanlar tarafından diş ipi kullanmak gerekmektedir. Bu ip hem daha sağlıklı hem de dişlerin arasına daha rahat girdiğinden hasar verme ihtimali daha düşüktür. Kürdan kullanımında olduğu gibi yine dikkat edilmesi gereken noktalar olsa da diş ipi kullanımı ülkemizde giderek daha yaygın hale gelmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir