Kürtaj Olmanın Zararları

Kürtaj Olmanın Zararları

Bu makalemizde size kürtaj olmanın zararları hakkında birkaç bilgi vermek istiyoruz. Kürtaj, istenmeyen veya planlanmamış gebelikler sonucunda, bebeğin sakat veya özürlü olma olasılıkları dahilinde, belirli bir zaman sınırını geçmeden bebeğin ana rahminden alınması olayıdır. Fakat bu hem fiziksel hem de duygusal açıdan size büyük zararlar verebilir.

 

Kürtajın zararları nelerdir?

  • Ağır kanama: Kürtaj sonucu tüm kadınlarda kanamalar meydana gelir. Nadir olarak, hafif kanamalar yaşayan kadınlar da mevcuttur. Kanamayla birlikte, plasental doku gelmesi normal bir durumdur. Kanamalar sonucunda bayılma hissi veya aşırı mide bulantısı yaşıyorsanız, acil tıbbi müdahale görmeniz gerekebilir. Kürtaj sonrasında en az 2 hafta boyunca doktorunuzla iletişim içinde olmanız önemlidir.
  • Ağrılar: Kalıcı veya şiddetli ağrılar bir sorun olduğunun işareti olabilir. Eğer alınan ağrıkesiciler veya ısıtma yastığı bir işe yaramıyorsa mutlaka doktorunuza haber verin. Şiddetli ağrı bir enfeksiyon oluşumunun sonucu gerçekleşebilir. Bu enfeksiyonlar ilaçlarla tedavi edilebilir. Fakat plasental kalıntılar da ağrının nedeni olabilir. Bu ağrıların kendiliğinden geçmesini bekleyebilir, ya da vakum uygulanarak boşaltılmasını sağlayabilirsiniz. Bu ağrılar ektopik hamileliğin işareti olabilir. Ektopik hamilelik, bir embriyonun fallop tüplerinde kalması ve gelişmesi durumudur. Bu gelişme fallop tüpüne basınç yapar ve ağrıya neden olur. Hatta bu tüpün patlamasına neden olabilir. Bu durum acil cerrahi müdahale gerektirir. Çok nadir durumlarda Colostridium sordelli bakterisinin gelişimi sonucu ölümcül enfeksiyonlar oluşması da kürtaj olmanın zararları arasındadır.

Bir kürtaj sonrasında beklenen fiziksel etkiler nelerdir?

  1. Karın ağrısı.
  2. Mide bulantısı.
  3. Kusma.
  4. İshal ve kanama.

 

Bir kürtaj sonrasında beklenen ciddi fiziksel etkiler nelerdir?

  1. Ağır veya kalıcı kanama.
  2. Ölümcül olabilecek enfeksiyonlar oluşması.
  3. Rahim delinmesi ve kadınsal organlarda ciddi hasarlar oluşması.

Önemli olan durum sizin bu risklerden haberdar olarak yapılacak işlemi onaylamanızdır. Raporlanan veriler arasında ölümlerin bulunması, bu işlemin ölümlere neden olabilmesi de kürtajın zararları arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir