Narın Zararı

Narın Zararı:

Nar, içinde küçük çekirdekler ile meyve gövdesini oluşturan yüzlerce tanecikten oluşan, hafif ekşi bazen de tatlı olan, ılıman iklimlerde yetişen bir meyve türüdür.

 

Narın zararları nelerdir?

 • Nar aşırı miktarda tüketildiğinde bazı sindirim sorunlarınla karşılaşmanıza neden olabilir.
 • İshal ve kusma gibi yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.
 • Mide bulantısı hali ve baş dönmelerine sebebiyet verebilir.
 • Hamilelikte narın zararları bulunmaktadır.
 • Nar hamile veya emziren bayanlar için zararlı olabilir. Bu nedenle hamile bayanların narı aşırı tüketmemesi gerekmektedir.
 • Nar tüketimi kan basıncında değişikliklere neden olduğu için bu işlevi yapan diğer ilaçlarla birlikte tüketildiğinde tansiyon problemlerine neden olabilmektedir.
 • Nar tüketiminde bazı insanlar şişme, kaşıntı, burun akıntısı ve nefes almakta zorluk gibi sorunlar yaşayabilirler.
 • Nar vücut için önemli olan kolesterol düzeyini etkileyerek metabolizmaya zararlar verebilmektedir.
 • Astım hastalığı bulunan insanların nar ve suyunu tüketmekten kaçınmaları gerekmektedir.

 

Nar Suyunun Zararları

Sadece fazla tüketiminde nar suyunun zararları ile karşılaşabilirsiniz. Nar suyu diğer meyve sularına göre çok daha yüksek seviyelerde antioksidan içerir ve kale yararlı olabilecek gıdalar arasında en iyilerdendir. Antioksidanlar kalp hastalığı, kanser ve diğer hastalıkların vücudunuzda yol açabileceği hücresel hasarlara karşı sizi korur. Nar suyu bu şekilde çeşitli sağlık koşulları üzerinde olumlu etkiye sahipken, fazla miktarda tüketimi bazı kötü sonuçlar da üretebilmektedir.

 

Nar suyunun zararları nelerdir?

 • Düşük kan basıncı: Nar suyu tüketimi kan basıncını düşürücü etki yapabilir. Eğer kan basıncını azaltıcı etkideki ilaçlarla birlikte tüketirseniz bazı olumsuz rahatsızlıklarla karşılaşabilirsiniz. Bu tarz ilaçlar, otlar ve kan düşürücü takviyelerle fazla şekilde tüketimi hipotansiyon denen düşük tansiyon hastalığına yol açabilir. Hipotansiyon hastalarının aşırı tüketiminden kaçınmaları gerekir.
 • Metabolik sorunlar: Greyfurt ve nar suyu gibi meyve suları, çoğu ilacın emilimini engelleyebilir ve vücuttaki enzimlere müdahale ederek kolesterol seviyelerinde değişikliklere neden olabilirler. Uzun süreli tüketimi bazen ishal ve karın ağrısı gibi etkilere de neden olabilmektedir.
 • Alerjik belirtiler: Bazı kişiler nara karşı alerjik reaksiyonlar gösterebilirler. Özellikle bitkilere karşı alerjik tepkiler oluşturan kişilerde nar alerjisi olma olasılığı çok daha yüksektir. Bu durumda astımlı bireylerin nar suyu içme konusunda dikkatli olmaları gerekebilir. Bulantı, kusma, mide sorunları, gözlerde kızarıklık ve kaşıntı, nefes almakta güçlük gibi alerjik etkiler nar suyunun zararları arasında yer almaktadır. C vitamini desteği ile alerjik etkilerin azaltılması mümkündür.
 • Çok fazla şeker içeriği: Nar suyu bazen diyabet sorunu yaşayan insanlar için sağlıklı bir içecek olarak lanse edilir fakat çok dikkatli tüketilmesi gerekir. Narın içeriğindeki yüksek şeker içeriği nedeniyle, diyabet hastaları tüketirken şeker ölçümlerini dikkatli bir şekilde yapmalı ve öyle tüketmelidirler. Aynı zamanda diyabet hastalarında tüketimi, baş ağrısı baş dönmesi ve mide bulantısı gibi etkiler yaratması da nar suyunun zararları arasındadır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Bugün ilk defa taze sıkılmış nar suyu ictim.. 15 Sakkara sonra aşırı bulantim oldu.. 20/25 dakka sonra hepsini kusarak cikardim…

  Ardindan basimin sol tarafina agri girdi..

  Aradan 2 Saat gecti daha yeni kendime geldim..

 2. Nar ekşisi ve nar suyu ve nar Bende Boğaz ağrısı, yutkunma güçlüğü , ses kısıklığı ve de konuşurken yorulmaya neden oluyor. 8 yıl sonra anlayabildim.şimdi tamamen kestim.

 3. İki adet nar ın suyunu sıkıp içtim mide bulantısı ve baş dönmesi oldu ☹️ Neden olmuştur acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir