Detoksun Zararları

Detoks Nedir?

Detoks kelime anlamı olarak vücudumuzdan toksinleri atmak anlamına gelmektedir. Vücudumuzda toksin birikimi yıllar boyunca tükettiğimiz yiyeceklerden ve soluduğumuz havanın yanına günlük hayatın stresi de eklenince meydana gelmektedir. Vücutlarda biriken bu toksini dışarı atmak için de uygulanan diyete detoks diyeti denmektedir. Bu diyetler genel olarak hiçbir şekilde katı bir yiyecek tüketmeden belirli bir süre boyunca diyet uzmanlarının belirttiği meyvelerin ve sebzelerin suyu ile beslenerek vücudun toksinlerin atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu belirli süre genelde 3 günü geçmemektedir.

 

Detoksun Zararları Nedir?

 • Yanıltma: Detoks diyeti uyguladığınız sırada kilo veriyor olabilirsiniz ancak bu durum yanıltıcı olabilir. Detoks diyeti sırasında zatıflamanızın nedeni metabolizmanızın yavaşlamasıdır. Bununla birlikte vücudunuzdaki sıvıları ve vücudunuzdaki karbonhidratları harcayarak kilo vermeniz mümkündür. Ancak detoks diyetiniz bittikten sonra bu verdiğiniz kiloları kısa sürede geri alabilirsiniz. Kilo vermek için detoks diyeti kendi başına yeterli değildir.
 • Detoks diyetinin zararları
  Detoks diyeti ile vücuttaki toksinler arındırılır.

  Mide Rahatsızlıkları: Midenizde oluşabilecek birçok sorun detoksun zararları arasında yer almaktadır. Bunun nedeni ise detoks diyetinde bulunan gıdalar liften yoksundur. Lif açısından yoksul olan sebze ve meyve suları mide asidinizi arttırır ve bunun sonucu olarak reflü, ülser ve mide yanması hastalıklarla karşıya karşıya kalabilirsiniz. Bunun gibi zararlardan kaçınmak için de detoks diyeti uygulayacaksanız 3 günü geçmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

 • Kan Şekerinde Yükselme: Özellikle meyve suları ile yapılan detoks diyetlerinde fruktoz denilen meyve şekeri yüksek oranlarda bulunduğu için kan şekerinizde yükselme meydana gelebilir. Bu da diyabet hastaları için istenmedik bir durumdur.
 • Düşük Protein: Detoks diyetleri aynı zamanda düşük değerlerde protein içermektedirler. Bu da detoks diyetlerinin sağlıklı bir diyet olmadıklarının kanıtıdır. Detoks diyetinde protein az miktarda bulunduğu için kilolarınızı yağlardan değil de kemik ve kas dokusundan kilo verirsiniz. Bu da vücudunuzun zayıf düşmesine neden olur. Ayrıca protein içermeyen detoks gibi diyetleri yapan insanlar bir türlü tok hissetmezler. Bu da insanların diyeti yarıda bırakmalarına ya da diyeti bitirdikten sonra daha çok kilo almalarına neden olmaktadır.

 

Detoksun faydaları nelerdir?

 • Daha öncede belirttiğimiz gibi eğer kararında sağlık dengemizi bozmayacak şekilde detoks diyeti uygulanırsa bazı faydalarından söz etmemiz mümkün olacaktır. Bu süre için 3 günlük bir diyetin yeterli olacağı düşünülmektedir. Yediğimiz yiyeceklerde hatta soluğumuz havada bile bulunan toksinleri vücudumuzdan arındırma adına yapılacak detoks diyetleri kısmen de olsa sağlığımıza faydalı olacaktır.
 • Bu süreçte vücudun harcadığı kalori miktarından çok daha az kalori tüketildiği için aynı zamanda bu diyetler kilo verdirmede de yardımcı olmaktadır. Bu nedenle de insanlar arasında oldukça popüler olan bir diyet haline gelmiştir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. detoks suyu iciyorum ama karnimin içinde acılar oluyor bunun sebebi nedir korkuyorum lütfen cevap yazin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir