Karanfilin Zararları

Karanfilin Zararları

Karanfil, aromatik etkisi nedeniyle çoğu içecek ve yemekte kullanılan popüler bir baharat türüdür. İyileştirici, ağrı kesici ve buna benzer birçok faydalı etkisi olan karanfil aşırı tüketildiğinde bazı zararlara neden olmaktadır. Bu makalemizde size karanfilin zararları konusunda birkaç bilgi vereceğiz.

 

Karanfilin zararları nelerdir?

Karanfilin zararı varmıdır
Karanfil aşırı tüketildiğinde kanı inceltici etki yapmaktadır.
  • Kanamalarda artış riski: Karanfil aşırı tüketildiğinde kanı inceltici etki yapmaktadır. Bu etki herhangi bir kana durumunda kanın pıhtılaşmasına engel olarak fazla kan kaybetmenize neden olur. Hemofili hastalarının karanfil tüketiminden uzak durmaları gerekir. Olası bir ameliyattan en az 2 hafta önce karanfil tüketimini bırakmanız, aşırı kan kaybetme riskini azaltır.
  • Kan şekeri seviyesini düşürür: Eğer normalde kan şekeri düşüklüğü sorunu yaşıyorsanız, karanfil tüketimini derhal bırakmanız gerekir. Karanfil, bu etkisi nedeniyle hipoglisemi hastalarına son derece zararlı olabilir.
  • Toksik etkiler: Karanfil tüketimi sizi ciddi toksik etkilerle maruz bırakabilir. Eğer karanfili yanlış koşullarda saklarsanız ve yüksek dozlarda tüketirseniz, büyük ihtimalle nefes darlığı, boğaz ağrıları, sıvı dengesizliği, böbrek rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları, bulantı ve kusmayla sonuçlanacak rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz.
  • Alerjik reaksiyonlara neden olabilir: Alerji, karanfil tüketiminin neden olduğu bir diğer etkidir. Boğazda şişme, deride döküntüler oluşması, ürtiker ve anafilaksi gibi alerjik etkiler aşırı karanfil tüketiminden kaynaklanabilir. Bazı alerjik reaksiyonların ölüme dahi yol açması, karanfilin zararlarının ciddiyetini anlamamızı sağlayabilir.
  • Solunum sorunlarına neden olur: Karanfilli sigaralar bugünlerde son derece popüler olmuşlardır. Karanfil, sigara dumanının akciğerlerden emilimini arttıracak etkilerde bulunur. Bu durum nefes darlığı ve akciğeri enfeksiyonları gibi ciddi solunum sorunlarını yaşama riskinizi arttırır.
  • Cildi duyarlı hale getirir: Karanfili sulandırarak ya da yağını kullanarak, cildinize uygulamanız, cildinizi normalden kat ve kat daha hassas hale getirebilir. Bu durum cildinizin kolay tahriş olmasına ve cilt problemlerine yatkın olmanıza neden olur.
  • Ağız duyarlılığına neden olur: Ağız içerisine çok fazla karanfil yağı ve türevleri uygulanması, dişlerinizde ve diş etlerinizde iltihaplanmalara neden olabilir.
  • Erektil/Boşalma sorunları: Erkeklerde karanfil tüketimi, erekte olamamaya ya da erken boşalmaya neden olabilmektedir. Karanfilin zararları konusunda daha fazla bilgi almak için doktorunuza başvurunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir