Dukan Diyetinin Zararları

Dukan Diyetinin Zararları

Hollywood yıldızların da bu diyeti uyguladığı haberleri yayıldıktan sonra bir anda ünlü olan dukan diyeti sanıldığı kadar sağlıklı ve masum olamayabiliyor. Dört aşamadan oluşan bu diyet

tüketimi mantığına dayanıyor. İlk aşamada karbonhidratsız ve yağsız beslenmeyle başlanıyor. Daha sonra yavaş yavaş sebze takviyesi ekleniyor. Dukan diyetini diğer diyetlerden ayıran özellik ise daha sonra karbonhidrat eklenmesi yapılabiliyor. Ancak uzmanlar bu diyetin o kadar da masum olmadığını ileri sürüyor. Zira çoğu insanın zayıflamak için uyguladığı bu diyetin aynı zamanda bazı zararları da olabilir. Uygulamaya başlamadan önce dukan diyetinin zararları da bilinçli olmak açısından iyi bilinmelidir.

 

Dukan Diyetinin Zararları Nelerdir?

  • Aşırı Ve Dengesiz Kilo Vermek: Vücudun süre gelmiş metabolizmasının ani değişimi ile beraber vücut ters reaksiyonlara girebilir. Başta hızlı kilo verilerek sonrasında metabolizmanın bozulması ile beraber kilo kaybında azalma sonrasında ise hızla geri kilo alınabilir.
Hızlı Zayıflama
Dukan diyeti düşük karbon hidrat ve bol proteinli bir diyettir.
  • Böbrek Hastalıkları: Kilo vermek için dukan diyeti uygulandığında birincil ve ikincil enerji kaynakları bloke edilir ve protein odaklı beslenme yapılır. Vücut besin depoları bittikten sonra ihtiyaç için protein sentezlemek ister ancak kişinin parçalayabileceği protein günlük aktivitelerine bağlı olsa da oldukça sınırlıdır. Vücutta depo edilemeyen protein böbreklerden dışarıya atılır ancak aşırı proteini atmak için üreye çevirmek gerekir ve böbrek normalden çok daha fazla üreye maruz kalır. Bu böbrek sorunları böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir. Dukan diyetinin zararları böbreğin aşırı yorulmasını da içerdiği için bir uzman gözetiminde bu diyeti uygulamak çok daha yararlı olabilir.
  • Karaciğer Rahatsızlıkları: Protein parçalamak için gerekli üre karaciğerde üretilir, vücudun normal metabolizmasının bozulması ve aşırı protein alımı ile karaciğere fazla yüklenilerek karaciğer rahatsızlıkları ortaya çıkar.
  • Psikolojik Rahatsızlıklar: Aniden kilo vermeye başlayan insanlar ya da diyeti düzgün yapsa da kilo veremeyen insanlar daha iyi sonuçlar elde etmek için kendi sağlıklarını riske atabilir. İnsanların doyumsuzlukları diyetin çizgilerini aşmalarına sebep olabilir. Bunun sonucunda ise kişi psikolojik olarak çöküntü yaşabilir. Özellikle kadınlarda depresyon riski artar.

 

Dukan diyeti nasıl yapılır?

  • Dukan diyetinin yapılma süresi kişinin kilosuna göre değişmekle birlikte 5-10 ay arası sürmektedir.
  • Dukan diyetiyle kısa zamanda istediğiniz kiloya ulaşabilmeniz mümkündür. Oldukça popüler olan ve en çok tercih edilen diyetlerden birisidir. Fakat bu diyeti yaparken başlangıç evresinde ve koruma evresinde dikkatli olmak gerekiyor.
  • Her diyette olduğu gibi bu diyette de programa sadık kalınmalıdır. Diyetisyeniniz tarafından belirlenen ara öğün sıklığına dikkat etmeniz gerekir. Ve bu öğünlerde size verilen besin listesinin dışında herhangi bir besin tüketmeyin.
  • Koruma evresine gelebilmek için tüm evrelerin başarılı bir şekilde uygulanması gerekir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir