İsveç Diyetinin Zararları

İsveç Diyeti Zararları

Son dönemde artmakta olan obezite problemi yanı sıra insanlarda hem istediğini yeme içme arzusu hemde formda kalma isteği de perçinlenmiş durumdadır. Bu nedenle spor salonlarına ve diyetisyenlere olan rağbet edenlerin yanısıra televizyon programlarında ünlülerin yapmış olduğu diyet listeleri veya yakınımızda kilo vermeye başlayan kişilerin diyet listelerini isteyerek bunları uygulamaya çalışanların azımsanmayacak sayıda olan bir toplum yapısına sahibiz.Özellikle yaz dönemlerine fit girmek isteyen kişiler biranda formda güzel bir vücuda sahip olmak için gözlerini karartarak duymuş olduğu bütün diyet listelerini uygulamaya çalışmaktadır. Fakat bunların ne kadar sağlıklı olduğu yada kalıcı bir çözüm olup olmadığı kısmıyla pek alakadar olmak istemezler. Bakalım yapmış olduğumuz diyetler özellikle son yıllarda popülerliğini koruyan İsveç diyetinin zararları var mıdır?

Dünyanın en iyi  diyetleri arasında olduğu savunulan isveç diyeti zor olduğu kadar kısa sürede etki gösterdiği için tercih edilmektedir. Zayıflama konusunda kesin garanti veren bu diyet 13 günlük uygulanan bir programdır ve bu süre sonunda 10-20 kilo vermeyi garantilemektedir. Yalnız bu diyet uzmanlar doktorlar ve diyetisyenler tarafından kesinlikle tavsiye edilmemekte ve sağlık için çok büyük zararları olabileceği konusunda uyarılar yapılmaktadır. İsveç diyetinin faydaları da hem kısa süreli olması ve yaklaşık  10 ila 20 kilo vermeyi garantilemesi olarak görülmektedir. Çok kilolu kişilerde dahi vücudun fonksiyonları normal olarak çalışmaktadır.Ancak bu kiloları aniden hızlı bir şekilde vermek vücudun var olan düzenini alt üst etmektedir. Kısa sürede ani kilo kaybının ortaya çıkarabileceği hastalıklar küçümsenmemelidir.

Özellikle tüm dünyada bayanlar tarafından rağbet gören bu diyet hem sağlıklı olma hem güzel görünüme sahip olma adına yapılıyor olsa da doktorlar tarafından sağlıksız olarak nitelendirilmekte  ve uygun görülmemektedir. Kolay yoldan kısa sürede zayıflamak isteyen ve bu şok diyeti uygulayan birçok kişi olmuştur. Memnun kalanlarda var memnun kalamayanlarda ancak uzmanlar herhangi kronik bir rahatsızlığı bulunan ve yaşı 35’in üzerinde olan kişilerin bu diyeti uygulamaması gerektiğini vurgulamaktadır.

İsveç diyetindeki prensipler japon diyeti ve kremlin diyeti’nin bir araya gelmesinden ortaya çıkmıştır demek yanlış olmayacaktır.  Bu diyetin 2 zararlı maddesi sabahları aç karnına kahvaltıda yalnızca kahve içiliyor olması diğeri ise yemeklerde karbonhidratın hiç tüketilmemesi.  Karbonhidrat tüketmeyince vücut enerji içingerekli olan ihtiyacını kasları tüketerek karşılayacaktır. İsveç diyeti ile alakalı en çok merak edilen konulardan olan isveç diyeti  diyet kasları eritir mi? Veya isveç diyeti yağ yakar mı? sorularına da cevap vermiş olmaktayız.Yani verilmiş olan bu kilolar yağlardan değilde kaslardan verilmiş olacaktır.Deride sarkma meydana gelecek, kemik yağ ve deri kalmış olacak.Ayrıca eğer inisülin değerleri düşük olan kişiler tarafından uygulanırsa kan şekeri dengesinin bozulmasına neden olur bunun akabinde de halsizlik , bitkinlik ve yorgunluk gibi problemler baş göstermeye başlar. Sağlıklı kilo vermek isteniyorsa  fazla kiloya neden olan asıl sebebin ne olduğunun belirlenmesi ve hormon ve metabolizma bozukluğu olup olmadığının ortaya konması ve bu bilgiler doğrultusunda beslenme listesi hazırlanarak doktor kontrolünde bir uygulama süreci olmalıdır. Böylelikle hem sağlıklı kilo verilmiş olur hemde gereksiz yere  çok fazla aç kalınmadan ve gereksiz risk alınmadan kilo verilmiş olur. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

İsveç diyeti ile ilgili bilgilere diyetlerim.org/isvec-diyeti-listesi/ konudan bilgi alınarak hazırlanmıştır.

İsveç diyetini cazip kılan sebeplerden birisi de metabolizmayı tamamen değiştirmesi nedeniyle 2 yıl boyunca kilo almamayı garantilemesidir.  Uygulama süreci her ne kadar zor bir diyet olsa da bu tarz vaatler bu diyeti deneme arzusunu arttırmaktadır.Listede yer alan sebze yemekleri metabolizmayı olumlu etkilemektedir ve kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Fakat bazı sebzelerin tadının sevilmemesi yada listede bulunan bütün sebzelerin her yerde bulunamaması diyeti uygulayanlar tarafından sorun olarak ifade edilmektedir.  Diyet uygulanırken verilmiş olan listenin dışında içecek tüketilmemesi, belirtilmiş olanın dışında tuz ve şeker tüketiminin yapılmaması, porsiyon ayarlaması konusuna belirtilen hesaplamalar dikkat edilmesi hususu önem arz etmektedir. Listede var olan miktar ve ölçü olarak belirtilmemiş olan yiyecekler abartılmamak koşuluyla istenildiği kadar tüketilebilmektedir. Kolesterol problemi olanların bu diyeti uygulamamaları önerilmektedir. Eger uygulamak isterlerse diyet listesinde bulunan yumurtanın sadece akını tüketmeleri gerekmektedir.Ayrıca bu diyetin 3 ay ara vermeden tekrarlanmaması ve yine bu sürede başka herhangi bir diyet programı uygulamamaları  gerektiği belirtilmektedir. Diyeti 13 güne tamamlayamayanlar 6 gün yapmalı ve 3 ay sonra tekrar 6 gün olarak yapabilmektedir.

İsveç diyetini zararları;

 • Böbrek fonksiyonları olumsuz etkilenmektedir.
 • Halsizlik,bitkinlik, bulantı, kusma
 • Metabolizmanın yavaşlaması
 • Saç dökülmesi
 • Odaklanmada problem yaşama
 • Kas erimesi riski
 • Kansızlık, kan yağlarının yükselmesi
 • Motivasyon düşüklüğü
 • Kardiyovasküler hastalıklar (kalp veya kan damarlarının rahatsızlıkları)
 • Tansiyon düşmesi
 • Gut hastalığının artması
 • Yaşam kalitesinin düşmesi

** Yazımızda da belirtmiş olduğumuz gibi 35 yaş üzeri, kronik rahatsızlıkları bulunanlar, kolesterolü olanlar, gut hastaları, böbrek ve karaciğer hastalığı olan kişilerin yapması tavsiye edilmemektedir. Yapmak isteyen kişilerin ise doktor kontrolü dahilinde yapmaları tavsiye edilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir