Büyüme Hormonu Zararları

Büyüme Hormonunun Zararları

Büyüme hormonu doğumdan ergenlik döneminin sonuna kadar yüksek miktarda vücutta salgılanan bir hormondur. Gelişim için çok önemli olan büyüm hormonu son zamanlarda büyük bir tartışmaya yol açmıştır. Büyüme hormonun dışarıdan enjeksiyon ile alınması belli bir yaş üstü kişilerde dokuları yenileyici, protein sentezini artırıcı ve daha genç gösterici olaması sebebiyle tercih edilmektedir. Birçok kişi bu hormon ile birkaç yaş genç görünebilmektedir ama hormonların vücudumuzda salgılanma şekli ve miktarına bakıldığında dışarıdan alınabilecek büyüme hormonu zararları daha da belirginleşmektedir. Büyüme hormonu çoğu uzman tarafından asla onaylanmasa da yaptıranların kitlesi artmaktadır. Elbette bu işlem bir estetik operasyon kadar uygun değildir. Kaliteli işinde uzman kişiler tarafından yapıldığında miligramlarla ifade dilebilecek hormonun vücuda enjekte edilmesi milyarlara sebep olmaktadır.

 

Büyüme hormonu zararları nelerdir?

  1. Büyüme hormonu almak bir kezle sınırlı kalmamaktadır. Hormonların vücudumuzdaki etkileri uzun sürelidir sürekli devam eden bir salgılanma temposu vardır. Fakat dışarıdan enjekte yöntemi ile yapılan hormonda bir süreklilik söz konusu olamamaktadır. Bu yüzden sürekli bir enjeksiyon ihtiyacı daoğmaktadır.
  2. Kanser riskine sebep olmaktadır. Bu konuda birçok uzmanın ortak görüşü olan büyüme hormonun enjeksiyon ile sağlanması tam olarak kesin veriler olmasa bile kanser riskini artırdığı düşünülmektedir.
  3. Kalp kaslarına hasar verir. Büyüme hormonu gelişme çağındaki kişilerde kalp kaslarını geliştirmektedir. Enjeksiyon yolu ile belli bir yaştan sonra alınan büyüme hormonu kalp kaslarını yorucu özellik gösterebilmektedir.
  4. Fiyatı sebebiyle geri bırakmak çöküntüye sebep olmaktadır. Büyüme hormonu enjeksiyonu işlemlerinin yüksek maliyetli olması sebebi ile bazı kişiler hormon alımını bırakabilmektedir. Dışarıdan sürekli desteklenerek alınan hormonun kesilmesi vücudun eski halinden çok daha kötü bir hale gelmesine sebep olmakta ve büyüme hormonu zararları arasında en tehlikesi olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir