Bıldırcın yumurtasının zararları

Bıldırcın yumurtasının zararları

Bıldırcın yumurtası zararları nelerdir diye sormak istersek, özellikle annelerin çocukları için tercih ettiği bir besin kaynağıdır. Son dönemlerde her yiyecekte olduğu gibi bıldırcın yumurtasının da doğal organik olanını bulmak hayli güç olsa da, neticede sağladığı faydalar düşünüldüğünde bulmakta yaşadığımız zorluklar önemini yitirmektedir.

Bıldırcın yumurtası içerdiği vitaminler proteinler açısından oldukça zengin olması özellikle anneler açısından tüketilmesi oldukça cazip bir besin kaynağıdır. Tavuk yumurtasına nazaran 5 kat daha fazla fosfor, 8 kat demir, 9 kat protein içeren bıldırcın yumurtası tam bir protein ve fosfor deposudur. İçerdiği vitamin ve proteinler sayesinde çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi ve güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Grip, bronşit astım gibi üst solunum yolu hastalıklarında doğal bir antibiyotik vazifesi görmekte ve hastalığın ilerlemesini engellemekle birlikte iyileştirme sürecini de hızlandırmaktadır. Bıldırcın yumurtasının sağladığı faydalardan birkaçına değindik. Birde bıldırcın yumurtasının zararları var mıdır varsa bunlar nelerdir onlardan bahsedelim.

Bıldırcın yumurtasının zararları;

  • Bir yaşın altında olan bebeklerde doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 

  • Bıldırcın yumurtası östrojen bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Sık arayla tüketildiğinde çocuklarda erken ergenliğe girme sebeplerinden birisi olabilir. Bu nedenle uzmanlarında tavsiyelerini göz önünde bulundurarak bıldırcın yumurtasını çocuklarımıza birkaç gün arayla yada haftada bir yedirmeliyiz.

 

  • Bıldırcın yumurtasının halk arasında çiğ olarak tüketildiğinde fayda sağladığı bilinmektedir ancak bunun aksine uzmanlar yumurtayı rafadan pişirerek tüketildiğinde fayda sağlayacağını belirtmektedir. Çünkü çiğ yumurta içerisinde kuş gribi ve Salmonella denen bakteriler bulunabilir ve bu da çocuklarımızın bağırsak enfeksiyonu kapmasına neden olabilir.
  • Günde bir tane bıldırcın yumurtasından fazlasını tüketmek alerjiye neden olabilir.

  • Böbrek hastalığı olan kişilerde kullanımı zararlı olabilir bu nedenle doktorlarına danışarak tüketmeleri yarar sağlayacaktır.
  • Aşırı tüketilmesi halinde bağırsak enfeksiyonlarına neden olmaktadır.

 

  • Aldığımız bıldırcın yumurtaları organik olmadığı takdirde sağlayacağı faydadan yoksun kalmamız kaçınılmazdır aksine zarar verebilme ihtimali vardır.

 

  • Bıldırcın yumurtasının yan etkileri konusuna da değinmek istersek şayet fazla bıldırcın yumurtası tüketilmesi sonucunda en çok yan etki böbreklerde oluşabilmektedir. Bir diğer yan etkide bebeklerde aşırı tüketim sonucu aşırı bir protein birikmesi olabilir buda bebeklerde protein alerjisine neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir