Aşkın Zararları

Aşk Nedir?

İnsan ruhunu okşayan sesler, görsel ilüzyonlar, mutluluk belirtileri gösteren ve heyecanla birleşen, sevgi hissini daha aktif yaşandığı duygu aşk olarak tanımlanmaktadır. Her yaşta hissedilebilen bu tutkulu duygular, insan hayatının her noktasını etkileyebilme gücüne sahiptirler. Aşık olan kişinin ilk olarak fiziksel değişiklikler gösterdiği ve sonrasında bu değişikliklerin iş hayatına da yansıdığı gözlemlenmektedir. Bu sebep ile aşka kendini fazla kaptırmış olan kişiler için hayat istedikleri gibi değil hatta tam tersine gitmeye başlamaktadır. Aşktaki tutku bazen saplantı duygusu ile karıştırılmakta ve bu ikisinin ayrımını yapamayanlar doğan olumsuzluklar ile baş etmek zorunda kalmaktadırlar. Yani yararları kadar aşkın zararları da vardır ve bunlardan mümkün olduğunda kaçınılarak hem kişilerin hem de ilişkilerin sağlıklı kalmalarının sağlanması gerekmektedir.

 

Aşkın Zararları Nelerdir?

  • Aşkın zararları arasında ilk sırada kalp kırıklıkları gelmektedir. İnsanlar aşık oldukları kişilerin her hareketini her sözünü diğer insanlardan daha çok önemsediklerinden en ufak bir bakış bile kalp kırıklarına sebep olabilmektedir.
  • Ayrıca, karşılıksız aşkın zararları bazen daha da ağır olabilmektedir. Hele ki aşık olunan insan da bir başkasına aşık ise ret edilen taraf üzüntüden dolayı fiziksel olarak hasta olabilmektedir.
  • Psikolojik etkiler de görülerek insanların daha kıskanç, daha sabırsız ve beklentilerinin de daha yüksek olduğu gözlemlenmektedir.
  • Bunların yanı sıra bazen taraflardan bir tanesi diğerinin çevresindeki bazı kişilerden hoşlanmadığında o tarafı arkadaşlık ve dostlukların bitirilmesi yönünde baskı altına almaktadır. Bu da çevresel bir zarar olarak görülmekte ve belki de çok uzun yıllardır devam eden arkadaşlıkların bozulması ile sonuçlanmaktadır.
  • Bunların yanı sıra acı, hüzün, keder ve karşılıksız hisler gibi duygular insanları bazen intiharın eşiğine getirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir