Alüminyum Kapların Zararları

Alüminyum Kapların Zararları

Alüminyum malzemeden üretilen malzemeler piyasada çok fazla yer alıyor. Bu kaplar insan sağlığı açısından son derece tehlikelidir. İhmal edilmemesi gereken bu durum bir süre sonra potansiyel sağlık problemlerini de beraberinde getiriyor. Kimyasalının içerdiği zararlı maddeler birçok olumsuz durumun yaşanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle özellikle mutfak alanında kullanılan bu kaplardan uzak durulması en doğrusudur. Alüminyum kapların zararları birçok hastalığa davetiye çıkaracak cinstendir.

Alüminyum Kapların Zararları Nelerdir?
Ev hanımlarının sık sık besinler için kullandığı alüminyum kaplar çok ciddi sağlık problemlerini de beraberinde getirir. İnsanlar evlerindeki alüminyum eşyaları kullanmamalıdır ve bu maddeden olabildiğince uzak kalmalıdır. Alüminyum maddesi adeta besinlerin yapısına işleyerek vücuda ve organlara ciddi derecede zarar verir. Bu durum ihmal edilmemelidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda ve gençlerde çeşitli gelişim ve işlev bozukluklarına da sebep olur. Alüminyum kapların zararları ısı gördükçe içerisindeki maddeler erime gösterince daha da tehlikeli bir hale geleceklerdir. Bu nedenle de kaplar sıcak yerlerde tutulmamalıdır.

 1. Alüminyum folyonun zararları: Alüminyum folyo içerisinde bekleyen besinler maddenin metal içeriklerini alır ve doğrudan insan vücuduna zarar verir.
 2. Beyin fonksiyonlarını bile etkileyecek kadar kimyasallar içerir. Alzheimer hastalığına neden olan etkilerden birisidir. Direkt etki göstermediği için insanlar zararlarını gözle göremezler.
 3. Vücut için çok gerekli olan vitamin, mineral, protein ve kalsiyum gibi yapı taşlarının yeteri kadar emilmesine de engel oluyor.
 4. Beyin hücrelerinin hasar almasına da neden olacaktır.
 5. Yiyeceklerin ağız yolu ile alınmasından dolayı başta gırtlak kısmı olmak üzere, akciğer, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına da davetiye çıkarıyor.
 6. Çeşitli kanser oluşumlarında da baş rolü oynadığı gözlenmiştir.
 7. Alerjik bazı reaksiyonlara da neden olabilir.

Alüminyum folyonun zararları

Neler dikkat edilmelidir?

 • Yiyeceklerin bozulmaması için kullandığınız alüminyum saklama kapları yerine paslanmaz çelik gibi daha sağlıklı olan saklama kaplarını kullanın.  Alüminyum yerine ise yağlı kağıt kullanabilirsiniz.
 • Alüminyum folyoya sarılı olan yiyeceklerin ısıtılması ise tehlikeye davetiye çıkarır. Bu işlem tamamen yanlıştır. Çünkü ısınma süresine bağlı olarak alüminyumun yiyeceklere bulaşması muhtemeldir.
 • Islak yiyecekler, etler, limon gibi gıdalar alüminyum folyoda saklanmamalıdır. Bu ürünlerin alüminyum ile kimyasal bir tepkimeye girdiği bilinmektedir.
 • Özellikle fırında yemek pişirirken alüminyum folyo yerine yağlı kağıt kullanmayı tercih edin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Aliminyum zararlıysa devletler neden satışını engellemiyor tavalar tencereler tabaklar eskiden beri aliminyumdur günümüzdede kullanılıyor özellikle ısıya maruz kalınca daha tehlikeli diyorsunuz ama hala kullanılıyor soğuk içeceklerde teneke kutu dediğimiz aslında onlarda aliminyumdan sanırım cola bira gibi soğuk içecekler sadece ülkemizde değil avrupada çok sık ve yaygın kullanılıyor bana mantıksızlık var gibi geldi madem sağlıksız devlet miye müsade ediyor insanlarının alzaymer olması halkının akıl sağlığının ortalamasının düşmesi demek buda ekonomiyi düşürür ve sağlık giderlerinin yükselmesi demek ben bunu yeni duydum ve araştırmak istedim şimdi endişeliyim genede bundan sonra dikkat edicem buna teşekkürler verdiğiniz bilgi için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir