Altın Çileğin Zararları

Altın Çileğin Zararları

Diğer bir adı physalis olan altın çilek bir bitki türüdür. Ortasında kahverengi ve sarımsı bir meyvesi vardır. Gerektiği kadar kullanıldığı takdirde oldukça yararlı olan bu bitkinin zararları da vardır. Tüketen insanlar altın çileğin zararları karşısında önlemini almış olmalıdır ve doktora danışarak tüketilmesinde oldukça fayda vardır. Kilo vermede kullanılan bu bitki, lif bakımından da oldukça zengindir. Ayrıca antioksidan oranı da yüksektir. Ancak her şeyin fazlası nasıl zararlı ise, altın çilekte de durum böyledir.

 

altin-cilek-nedir-nasil-kullanilir

Altın Çileğin Zararları Nelerdir?

 Altın çilek zayıflama hapı zararları: Altın çilekten üretilen zayıflama hapları tek başına alındığında sadece geçici etki gösterir ve bu kilolar yeniden daha fazla olarak alınır. İştah kaybına ve halsizliklere neden olur. Bağırsak ve mide problemlerine davetiye çıkarır. Tuvalet alışkanlıklarında dengesizlikler meydana gelir. Kabızlık ya da ishal olma gibi durumlara da neden olur. Zayıflamak isteyen kişiler mutlaka doktora danışarak bu ürün hakkında gereken bilgileri almalıdır.

  1. Düşük tansiyona sebep olan bu bitki türü ve ürünleri, baygınlık durumlarına da yol açabilir.
  2. Kişiden kişiye etkisi değişmekle birlikte, mide bulantısı ve kusma gibi durumlara da yol açar. Kan sulandıran bir etkisi de olduğu için doktora sorulmalıdır.
  3. Diyabet hastaları da mutlaka bir uzman yardımı alarak kullanmalıdır. Bazı hastalar için kesinlikle yasaktır.
  4. Vücutta gereksiz terlemelere de sebep olur. Metabolizma üzerinde olumsuz etkileri vardır. Altın çileğin zararları daha çok hap üzerinde kendisini belli eder.
  5. Alerjik reaksiyonlara sebep olabilir ve bu nedenle alerji testlerine göre tüketimine bakılmalıdır. Kişi üzerinde bu anlamda da olumsuz bir etki yaratabilir.

 

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

  • Lif bakımından oldukça zengindir.
  • Kilo vermeye yardımcıdır. Diyet yapanlar sık sık kullanmaktadır.
  • Gerekli dozajlarda kullanıldığında şeker hastaları için faydalıdır.
  • Yüksek kolesterol olan kişilerde kolesterolü azalttığı bilinmektedir.
  • Arterler (ateroskleroz) sertleşmesine, kanser, pankreas şişmesi, hazımsızlık, göz problemleri, eklem ağrısı, ishal, kanlı ishal (dizanteri), obezite, diyabet için faydalı olduğu sağlık uzmanları tarafından belirtilmektedir.

 

Altın Çilek Nasıl Kullanılır?

Dozu kullanıcının sağlık durumu ve yaşı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Uygun bir dozaj aralığı belirlemek için yeterli bilimsel bilgi yoktur. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmadığını aklınızda bulundurun.Ürün etiketleri ile ilgili yönergeleri izleyin. Kullanmadan önce eczacınıza veya doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir