Mısır Nişastasının Zararları

Mısır Nişastasının Zararları

Mısır nişastasının zararları ciddi boyutlarda olabilir. Mısır nişastası, sosis, sucuk, meyve suyu, meşrubat, bira, kek, kurabiye, çörek gibi birçok aperatif yiyecek ve içeceğin yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca dondurma, mısır gevreği ve sos yapımında da kullanılmaktadırlar. Bu kadar çeşitli alanlarda kullanılabilen mısır nişastası fazla tüketildiğinde çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedirler. Mısır nişastası içeren bu ürünleri aşırı miktarda tüketilmesi sonucu obezite, yüksek tansiyon ve kanser de olmak üzere birçok soruna neden olabilir. Bunlara ek olarak hamile kadınların ham mısır nişastasını büyük miktarlarda tüketmesi gebelik ve doğum sorunlarına yol açabilmektedir.

 

Mısır nişastasının zararları nelerdir?

mısır nişastası zararlı mıdır
Mısır Nişastası
  • Kilo alımı: Mısır nişastası bir kimyasal eklenerek HFCS yani yüksek fruktozlu mısır şurubu halini alır. HFCS kilo almanıza neden olur. Ve genellikle karın bölgesinde yağlanmalara neden olur. Fareler üzerinde yapılan bir deneyde HCFS içeriği ile beslenen fareler, çok yağlı besinlerle beslenenlere göre bile daha fazla kilo almışlardır.
  • Yüksek kan basıncı: HFCS tüketimi aynı zamanda yüksek kan basıncı oluşumuna neden olur. Yapılan bir araştırmaya göre günlük 2,5 litre meşrubat tüketen bir kişi, yüksek tansiyona %80 oranında yakalanmaktadır. Normalde yüksek tansiyon rahatsızlığı bulunan kişiler bu ürünleri mümkün olduğunca az tüketmelidirler.
  • Kanser oluşumu: Kanser HFCS tüketimi sonucu oluşabilecek en riskli sağlık sorunlarından birisidir. Bu içerik aynı zamanda pankreas tümörlerinin oluşumuna da neden olabilir. HFC içeriklerinin kimyasal olmaları nedeniyle kanser oluşumuna neden olması da mısır nişastasının zararları arasındadır.
  • Amilo pagia hastalığına neden olur: Bu hastalık mısır nişastasına düşkünlük olarak bilinir. Gebelerde yüksek düzeylerde tüketilmesi sonucu ortaya çıkar. Bebeğin gelişim süresince anormalliklere yol açabilmektedir. Kan şekerinde artış sonucu bebeğin erken doğumuna, kilolu doğumuna ve düşük olasılığına neden olması da mısır nişastasının zararları arasındadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir