Akraba Evliliğinin Zararları

Akraba Evliliği Nedir?

Tıp dilinde “endogami evliliği” olarak bilinen akraba evliliği aralarında kan bağı olan kişilerin evliliğidir. Yakınlık derecesine göre sakıncası farklılaşan akraba evliliklerinin 1. dereceden yani; amca, dayı, teyze, hala çocuklarının evlenmesi 2. dereceden yani; kardeş torunlarının arasındaki evliliklerden daha sakıncalıdır. Doğan çocukların %8.4’ ü akraba evliliğinden meydana gelmektedir. Bu da oldukça önemli bir oran olup akraba evliliklerinin en çok görüldüğü yerler Batı Akdeniz ve Güney Hindistan’dır.

 

Akraba Evliliğinin Zararları

Akraba evliliklerinde bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıklar fiziksel veya zihinsel olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle akraba evliklillerinin bazı sakıncaları bulunabilmektedir.

1- Gen Bozukluğu: Evlenecek olan bireylerin akraba olmasından dolayı kalıtımsal özellikleri de birbirine oldukça yakındır. Bunu getirdiği çekinik genlerin üst üste gelmesinden doğan gen bozuklukları azımsanmayacak hastalıkları beraberinde getirmektedir.

2- Fenilketonüri Hastalığı: Fenilanin isimli aminoasidin metabolize edilmesini sağlayan enzimin eksikliği sonucu ortaya çıkan hastalık akraba evliliklerinde oldukça sık görülmektedir. Bu hastalık yaşam boyu tedavi gerektirmekte tedavi görmeyen bireylerde zeka geriliği oluşmaktadır. Bu hastalığın doğum gerçekleşmeden önce tanısının konulabilmesi mümkündür.

3- Kistik Fibroz Hastalığı: Kalıtsal hastalıklar içerisinde en çok görülenlerin arasında olan bu hastalığın henüz kesin tedavisi bulunamamaktadır. Ölümcül olan bu hastalık iyi bir bakım ile bireyleri 20’li yaşlara kadar yaşatabilmektedir.

4- Konjenital Adrenal Hiperplazi Hastalığı: Bireylerin böbreküstü bezlerinde bulunan kortizon ve aldesteron adı verilen hormonların yapımının etkisiyle oluşan bu hastalık yeni doğan bebeklerde yaşamı tehdit eden ağır sıvı ve tuz kayıplarına neden olmaktadır. Bazı dişi bireylerde ise dış genital organda erkek organına dönüşüm olabilmektedir. Yaşam boyu hormon tedavisi gerektiren bu hastalığın bebek anne karnındayken gerekli tahlillerle erken tanısı konulabilmektedir.

5- Spinal Müsküler Atrofi (SMA): Belirtisi ileri düzeyde kas geriliği olan bu hastalığın tedavisi henüz bulunamamıştır. Bireylerin bir süre sonra ölmesi muhtemeldir.

6- Orak Hücre Anemisi: Hastalık kan yıkımından kaynaklanan alyuvar bozuklukları ile birlikte ufak damar tıkanıkları meydana gelir. Bu hastalığın da anne karnında tanısının konulması mümkündür.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir