Zayıflama Çaylarının Zararları

Zayıflama Çayının Zararları

Hızlı bir şekilde kilo verebilmek için zayıflama çaylarının zararlarını hafife almamak gerekir.  Diyet çayları fazla tüketildiğinde hastalıklara ve aşırı kilo kaybına neden oluyor.  Çay içtiğinizde sizde bir rahatlama etkisi yaratabilir ama bazı çaylar ise sizi hasta edebilir.  Sinameki, aloe, topalak ve diğer bitki kaynaklı laksatifler içeren bitkisel çayları ishal, kusma, bulantı, mide krampları, kronik kabızlık, bayılma ve ölüme kadar varan ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bazı ürünlerin etiketinde uyarılar bulunmaktadır. Eğer bir uyarı  yazısı göremezseniz mutlaka ürün hakkında detaylı bilgilere ulaşmaya calışın. Bilinçsizce ve yüksek dozajta tüketildiğinde neden olacağı sorunlar sağlığınız açısından çok önemlidir.

 

Zayıflama çayının yan etkileri nelerdir ?  Vücudumuzda nasıl bir etkisi vardır ?

 1. Vücudu güçsüzleştiriyor. Müshil kaynaklı zayıflama çayları ishale neden olur. Bu durum önemli ölçüde kalori emilimini azaltır. Düşük kalori alımı nedeniyle vücut önemli bir enerji kaynağından yoksun kalıyor.
 2. Kısa vadede : Mide krampları, bulantı, kusma ve bir kaç gün sürebilen ishal. Bu durum önerilen miktardan daha fazla içildiğinde ve ilk kez kullanıldığında ortaya çıkar.
 3. Kronik durumlar : Kronik ishal, ağrı ve halsizlik, kolon fonksiyon kaybı ve kabızlık , şiddetli  ağrılar görülür.
 4. Şiddetli yan etkiler : Bayılma, dehidratasyon ve elektrolit bozuklukları ( Örneğin; kandaki potasyum oranındaki düşüklük, felç, düzensiz kalp atışı) görülebilir.

 

Nelere dikkat etmeliyiz ?

 1. Paketin üzerindeki yönergeleri dikkatle okumayı ihmal etmeyin.
 2. Ishal, gevşek dışkı veya mide ağrısı gelişmesi durumunda ürünü kullanmayı bırakın.
 3. Sık sık ishal oluyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.
 4. Ameliyat veya tıbbı bir müdahele öncesinde kullanmayı bırakın. Hamile iken doktorunuzun kontrolü haricinde kullanmayın.

Zayıflama çaylarının bazı potansiyel tehlikeleri kullanım şekli ve dozajı ile alakalıdır. Diyet uzmanları, bu olumsuz etkilerden korunmak için bazı zayıflama çayı tariflerini bizlerle paylaşıyor.  Fakat bu tarifleri kendi belirlediğiniz miktarlarda tüketmemenizi öneriyoruz. İzleyeceğiniz en sağlıklı yol diyetisyenlerin ve beslenme uzmanlarının sizlere özele belirlediği diyet programları olacaktır. İşte tercih edilen bazı zayıflama çayı tarifleri ;

 

 • Lavanta Çayı

lavanta zayiflama cayi tarifiBu düşük kalori içecek, şekersiz ve taze lavanta çiçekleri ile birlikte şekersiz olarak kullanılıyor.

Hazırlanışı;

Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kurutulmuş lavanta koyduktan sonra demlenmesini bekliyoruz. Tercihe göre içerisine tatlandırıcı olarak biraz bal veya limon damlatabilirsiniz. Fakat diyet yapanların bu iki tatlandırıcıyı kullanmamasını öneriyoruz.

 • Papatya Çayı

papatya-çayı

Papatya çayını bahçelerinizde taze papatyalardan veya baharatçılarda hazır kurutulmuş olarak temin edebilirsiniz.

Hazırlanışı;

Bir bardak çay için bir çay kaşığı kurutulmuş kuru papatya veya bahçenizden aldıysanız hijyenik koşullara uygun taze papatyalar (50 gram) sıcak suda 5 dakika kaynar suda demleniyor. 10 dakika beklettikten sonra çayınız hazır.

 • Biberiye Çayı

biberiye-çayı

Biberiye çayı asırlardır vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Biberiyenin yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra çay olarak da oldukça popüler olan bir içecektir.

Hazırlanışı;

Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı kurutulmuş biberiye koyduktan sonra demlenmesini bekliyoruz. Tercihe göre içerisine tatlandırıcı olarak biraz bal veya limon damlatabilirsiniz. Fakat diyet yapanların bu iki tatlandırıcıyı kullanmamasını öneriyoruz.

                Zayıflama çayının zararları kullanım boyutuna göre değişmektedir.  Tüm bu olumsuz etkiler diyet çaylarının kullanılmaması gerektiği anlamına gelmiyor. Yeterli dozajlarda tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olabilir. Alınması gereken dozajlar  kişinin yaşı, cinsiyeti ve kilosuna göre değişmektedir.  Uzman kişilerin gözetimi altında kullanılması sağlığınız açısından daha uygun olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı