Cipsin Zararları

Cipsin Zararları

Lezzetli atıştırmalıklar her zaman en çok dikkat çeken gıdalar arasında yer alır. Cipslerde bunlardan bir tanesidir. Televizyon izlerken, oyun oynarken, arkadaşlarınız ile muhabbet ederken, karnınız acıktığı zaman… Kısacası aklınıza gelebilecek hemen her anda cips tüketebilirsiniz. Ancak cipslerin bu kadar çok tüketilmesi ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Kanser, obezite, çeşitli hastalıklar vb. tüm sorunlar aşırı cips tüketiminden dolayı ortaya çıkmaktadır. İşte bu nedenle cips tüketirken dikkatli olmakta fayda vardır. Ayrıca Cipsin zararları çok iyi bilinmeli ve bu zararlardan korunmak içinde cips tüketiminizi en aza indirmelisiniz. Aşağıda da sizlere bu zararlardan bahsedilmektedir.

 

Cipsin Zararları Nelerdir?

  1. Kansere neden oluyor. Cipsin içerisinde akrilamidin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde plastik sanayinde de kullanılan ve kansere neden olan bir maddedir. Bu nedenle aşırı derecede cips tüketenler çok ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmektedirler. Bunlar arasında en ciddi olanı ise kanserdir.
  2. Obeziteye neden oluyor. Cipsin zararları arasında obeziteyi göstermek mümkün. Çünkü yüksek oranda yağ ve kalori içermektedir. Aşırı derecede cips tükettiğiniz zaman obezite sizin için kaçınılmaz bir hale gelebiliyor.
  3. Hamile kadınlarda bebeklerin sağlığını olumsuz etkiliyor. Hamile kadınlar cips tükettikleri zaman cipsin zararlı etkileri doğal olarak anne karnındaki bebeği de etkilemektedir. Bu da bebeklerin daha anne karnında iken ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor.
  4. Ciddi sağlık sorunlarını ortaya çıkartıyor. Cips içerisinde yağlardan doğal olmayan baharatlara ve katkı ürünlerine kadar hemen her şey bulunmaktadır. Tüm bunlar ise ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Özellikle çeşitli hastalıklar aşırı cips tüketiminden dolayı ortaya çıkmaktadır.
  5. Yüksek kan basıncı: Cipsteki  sodyum içeriği yüksek kan basıncına sebebiyet verirken aynı zamanda kardiyovasküler sağlığı olumsuz etkileyebilir. Yüksek oranda sodyum alımı inme, kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı ve böbrek hastalığına yol açabilir.
  6. Yüksek kolestorol: Cipsteki değişik çeşitlerde ve yoğun olan yağ kullanımı yüksek kolestorolün habercisidir.
  7. Sağlıklı alternatifler : Fırında patates cipsi yüksek sodyum düzeyi içermesine rağmen  daha düşük kalori ve yağ oranına sahip olduğu için iyi bir alternatif olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir