Sezaryenin Zararları

Sezaryenin Zararları Nelerdir

Sezaryen doğumun normal doğuma kıyasla tercih edilmesi daha fazla risk teşkil etmesine rağmen normal doğumun anne adayları üzerinde oluşturduğu korku nedeniyle son donemde sıkça tercih edilen yöntem olmasının en önemli sebeplerinden birisidir. Oysa sezaryen doğum anneyi ve bebeği normal doğumun sağlayacağı birçok olumlu etkiden mahrum bırakmaktadır. Kimi zaman anne ve bebeğin sağlını riske atmamak adına doktorlar tarafından zaruri görülmesi dışında tavsiye edilmemektedir. Peki sezaryen doğumun ne gibi sakıncaları olduğu konusunda yeterince bilgi sahibimiyiz? Hep birlikte inceleyelim;

 • Sezaryenle doğumun en sıkıntılı hali annenin bebekle olan buluşma ve etkileşim zamanını geciktirmesi olarak nitelendirebiliriz. Annenin çok fazla ağrısı olması nedeniyle belli bir süre kendini toparlayamaması bebeğini rahatça kucağına almasını engellemektedir.
 • Bebek normal doğum zamanı olan süresini tamamlamış ise bu yöntem bebeğin normal doğum sürecine müdahale edilmesi demektir. Bebek normal doğum sayesinde yaşadığı baskı nedeniyle ciğerlerinde bulunan su dışarıya atılmaktadır ancak sezaryen doğum sonrası böyle bir şansı olmadığı için solunum sıkıntısı yaşaması ihtimali yüksektir.

 

 • Sezaryen doğum sonrası daha fazla ağrı olması nedeniyle hastaneden çıkış süreci normal doğuma kıyasla daha uzundur. Aynı şekilde iyileşme ve normal yaşama dönme, günlük aktiviteleri yapma süreci de normal doğuma nispeten daha uzundur.

 

 • Çok sık olmamakla birlikte ameliyat sırasında enfeksiyon kapma riski, kanama, rahime yakın olan mesane ve bağırsak gibi organ yaralanması ihtimali d e söz konusu olabilmektedir.

 • Yine çok nadir görülen komplikasyonlardan biride aşırı kanama nedeniyle rahimin alınması ihtimalidir.
 • Normal doğum esnasında verilen anestezinin yaklaşık iki katı fazla anestezi alınmış olur.

 

 • İlk doğumunu sezaryenle yapmış olan annelerin sonraki doğumlarını normal yolla yapmaları pek mümkün olmamaktadır. Gelişen teknoloji nedeniyle normal doğum yapma şansı olsa da daha önceki ameliyat yerinde yırtılmalara neden olma ihtimalinden ötürü buna doktorun karar vermesi gerekmektedir.

 

 • Sezaryenle doğum yapan annelerin doğumdan sonra ortaya çıkan herhangi bir komplikasyon nedeniyle tekrar hastaneye yatma olasılığı normal doğum yapan annelere kıyasla daha yüksektir.
 • Sezaryenle doğmuş olan bebeklerin normal bebeklere oranla meme emme başarısı daha düşüktür
 • Yapılan araştırmalar neticesinde sezaryenle doğmuş olan bebeklerin astım hastalığına yakalanma ihtimali normal doğmuş bebeklerle kıyaslandığında daha yüksektir.

 

 • Normal doğumda bebekler doğum kanalından geçerken birçok mikrop ve bakteriyle temas etmektedir, sindirim sistemi de bu mikroplara karşı bir savunma mekanizması oluşturmaktadır. Bu durum bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olmasına yardımcı olmaktadır. Sezaryenle doğan bebekler bu durumdan mahrum kaldıkları için daha hassas ve bazı gıdalara karşı alerjik reaksiyon göstermesi söz konusu olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir