Uzun Süre Ekrana Bakmanın Zararları

Günlük yaşantımızda ekranlar artık her yerde karşımıza çıkan birer araçtır. Bilgisayar, televizyon, tablet ve telefon gibi cihazların ekranlarına bakarak zaman geçirilmektedir. Kimi zaman iş kimi zamansa eğlence için bakılan bu araçlar sağlık açısından son derece tehlikelidir. Uzun süre ekrana bakmanın zararları en başta gözlerde sonrasında ise vücutta kendisini gösterir.
Teknolojinin hayatımızın içerisine bu denli yüksek oranda girmesi onu nasıl kullandığınıza göre faydalı veya zararlı olabilir. Özellikle telefon ve bilgisayar aracılığı ile sürekli kontak halinde olunan ekranlar, sağlık için oldukça zarar verici bir takım nesneler içermektedir. Sadece akıllı cep telefonları ile günde ortalama 6 saat haşir neşir olan insanlar bile bulunmaktadır. Bunların haricinde televizyon ve bilgisayar kullanımları ile bu oran daha da artmaktadır.

Uzun Süre Ekrana Bakmanın Zararları

Ekrana aralıksız bir şekilde saatlerce bakmak ilk olarak göz hastalıklarına davetiye çıkarır. Günümüzde gözlük kullanımının ne kadar yaygınlaştığını ve her insanda gözlük veya lens olduğunu hatırlatmamıza gerek yoktur sanırım. Bu bağlamda uzun süre ekrana bakmanın zararları konusunu şu şekilde maddeleyebiliriz:
• Göz Sağlığı: Günümüzde göz yorgunluğu her zamankinden daha yaygın bir hal almıştır. Saatler boyunca ekrana bakmak göz için şu tehlikeleri açığa çıkartıyor.
o Göz yorgunluğu
o Göz bozukluğu
o Göz seyirmesi
o Göz kuruması
o Batma ve kızarıklık

• Ağrı Hissi: Yatarak veya oturarak ekrana bakmak en başta boyun olmak üzere sırt bölgesinde de ciddi ağrılar hissetmenize neden olur. Özellikle duruş bozukluğundan kaynaklanan bu ağrılar zaman içerisinde ciddi iskelet bozukluklarına sebebiyet verebilir.

• Uykusuzluk: Ekran başında ne kadar vakit geçirdiğinizi bilmeden sürekli olarak orada kalmak uykusuzluk sorununa da sebep olabilir. Uykusuzluk ise en başta psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olur.

• Kilo Almak: Bir şeye saatlerce kıpırdamadan bakmak hareketsiz kalmak anlamına gelir. Bu şekilde metabolizma hareketsiz kaldığından kilo ve enerji veremez. Bunun yerine birikim yapar ve buda sizin kilo almanıza olanak tanır.

Uzun süre ekrana bakmanın zararları yukarıda anlatıldığından daha fazladır. Çünkü yukarıdaki maddeler daha büyük sorunların sadece başlangıcını oluşturan rahatsızlıklardır. Eğer bu rahatsızlıklara rağmen bakmaya devam ederseniz göz bozulması körlüğe, ağrı hissi iskelet sisteminin bozulmasına, uykusuzluk psikolojik sorunlara ve kilo almakta pek çok hastalığa sebep olabilir. Bu nedenle gün içerisinde sürekli sabit bir yere bakmaktan kaçınmalı mümkün mertebe hareket halinde kalarak gözleri dinlendirmeye özen göstermelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir