Sıcak Su Torbasının Zararları

Sıcak Su Torbasının Zararları;

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte ihtiyaçlarımızın şekli de hızlı bir şekilde değişmeye başlamaktadır. Sıcak, deniz,  kum üçlüsü yerine ıhlamur, mendil ve sıcak su torbası ihtiyaç listesinin ilk sırasında yer almaktadır. Bazen daha çabuk ısınabilmek için bazen de hastalıklarımızın etkisini azaltabilmek amacıyla  sıcak su torbasını kullanmaktayız

Sıcak su torbalarının kullanımı özellikle kış aylarında bizler için oldukça fayda sağlamaktadır ancak yanlış kullanımı neticesinde tehlikeli sonuçlar ortaya çıkmasına neden olabilecek bir üründür. Çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıktığı kış mevsiminde sürekli ilaç alarak iyileşmeye çalışmak bir hastalıktan kurtulmamıza yardımcı olurken farklı hastalıkların da ortaya çıkmasına yada farklı hassasiyetlerimizin oluşmasına neden olacağını düşünmek bizleri alternatif ürünler kullanmaya yönlendiren nedenler arasında yer almaktadır.

Yaklaşmakta olan kış ayları nedeniyle yine çok ihtiyaç duyacağımız sıcak su torbası ile ilgili aklımıza gelebilecek soruların;  “Sıcak su torbası nasıl kullanılmalıdır? Sıcak su torbası kullanmak tehlikeli midir?   Yada sıcak su torbası kullanırken nelere dikkat etmeliyiz? vb…”  cevaplarını arayarak başımıza gelme ihtimali olan kazalara karşı almamız gereken tedbirler nelerdir sizler için araştırdık.
Sıcak su torbası kullanırken normal dışında bir ağrı yada sancımız varsa eğer çok dikkatli davranmalıyız ve mümkün olduğunca daha önce yaşamadığımız bir ağrı şekliyse kesinlikle kullanmamalıyız.  Sıcak su torbası yalnızca ısınmak amaçlı kullanılmamakta fizik tedavi ve spor yaralanmalarında da kullanılmaktadır. Ancak Sıcağın damarları genişletici özelliği bulunmaktadır.  Böyle durumlarda ödem oluşmasını  ve kan akışını arttırdığı bu tür vak’alarda 48 saat geçtikten sonra kullanılması tavsiye edilmektedir. Sıcak su torbasının iyi geldiği durumlardan bir diğeri i ise  kadınların adet döneminde adet sancılarını dindirme konusunda sağladığı  faydadır. Bu dönemde aşırı sıcak olmamasına dikkat edilmesi ve direk tenine konmaması şartı ile  doktorlar tarafından kullanılması önerilmektedir.

Sıcak su torbalarının doğru olarak kullanılması da çok önemlidir. Sıcak su torbası alırken  özellikle belli bir standartta olanları tercih edilmelidir. Fiyatı uygun olduğu için kullanımı tehlike arz eden ürünler kesinlikle tercih edilmemelidir zira bu durum çok tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir. Acillere başvurulan yanık vak’alarının en büyük nedenlerinden birisidir. Uygun olmayan su torbalarının kullanılması yada uygun olmayan şekilde yani  kavanoz yada plastik şişelere sıcak su konulması sonucu ciddi yanıklar ve kesikler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle güvenilir ve temiz sıcak su torbaları temin etmek gerekmektedir. Sıcak su torbaları kauçuktan, kapağı contalı ve sıkıca kapatılabilen, sızıntı yapmayacak uygun malzemeden üretilmiş olması gerekmektedir.

Diyabet hastaları ve nörolojik hastalıkları bulunan kişilerde zaman zaman kendileri fark etmese de hissizlik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu tür hastalar sıcaklığı çok fazla hissedememektedir. Böylesi durumlarda ısınmak için sıcak su torbası tercih edildiğinde hastanın ayağının altına konan sıcak su torbası ayak altında yaralar oluşmasına ve deride yanıklar oluşmasına  neden olmaktadır. Bu durum özellikle diyabet hastalarında daha fazla ortaya çıkmaktadır. Diyabet hastalarının özellikle el ve ayaklarında hissizlik meydana gelmektedir ve çoğu zaman kendileri dahi bunun farkında olmamaktadır. Bu nedenle bu tür hastalar için oldukça tehlikeli durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Sıcak su torbaları zaman zaman ağrıların şiddetini azalmak için, ağrıları dindirmek için de kullanılmaktadır. Fakat bu konuda fayda sağlayabilmemiz için ağrının ne çeşit bir ağrı olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Daha öncesinde hiç karşılaşmadığımız ağrı yada sancı şekli varsa eğer kesinlikle doktor kontrolü olmadan bu tarz yöntemleri denemekten kaçınmalıyız. Zira ağrının nedeni vücutta oluşmuş olan bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa sıcağın etkisi enfeksiyonun daha fazla artmasına ve daha hızlı bir şekilde vücuda yayılmasına neden olur. Yada karın bölgesinde oluşan bir ağrı ise ve bu da apandisitten kaynaklanıyorsa sıcak su torbasının etkisi ile apandisit hızla büyür ve genişler hatta patlayarak vücuda yayılmasına neden olur. Bu da daha tehlikeli durumlarla bizleri karşı karşıya getirir. Bu nedenle çok daha dikkatli davranmamı z gerekmektedir.

** Her ne kadar zaman zaman bizler için fayda sağlıyor olsa da bizler yinede su torbalarının zararlarını göz önünde bulundurarak dikkatli davranmaya çalışalım. Almış olduğumuz ürünlerin kaliteli ve belli bir standardın üzerinde üretilmiş olmasına önem verelim. Küçük bir dikkatsizlik veya yersiz bir iktisat düşüncesi uğruna sağlığımızı daha büyük tehlikelere atmaktan kaçınalım.

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir