Fazla İlaç İçmenin Zararları

 

Ülkemizde her evin buzdolabında bir poşet içerisinde bir sürü ilaç bulunur. İlaç atmayı sevmeyen bir millet olarak son kullanma tarihi geçse dahi ilaçları bir şekilde saklarız. Burada önemli olan nokta ilaç kullanma konusunda ne kadar istekli veya isteksiz olduğunuz gerçeğidir. İlaçların doğru miktar, zaman ve uygulama ile kullanılması gerekir. Fazla ilaç içmenin zararları tahmin ettiğinizden daha yüksek boyutlarda olabilir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Doktorlar sürekli olarak ilaç kullanılmasını doğru bulmazlar. Çünkü vücuda giren bakteri ve mikroplar ile vücudun savunma mekanizması arasında bir savaş başlar. Bu savaş sırasında hem savunma mekanizması gelişir hemde daha dirençli bir vücuda sahip olursunuz. Ancak bu savaş devam ederken bir ilaç almak henüz savaşı başlamadan bitirmekle eş değerdir. Savunma mekanizması savaşarak kendisini geliştirmezse zaman içerisinde körelir ve en ufak bir mikroptan dahi hastalık kapmaya başlar. Bu nedenle ilaçları zamanında kullanmak son derece önemlidir.

Fazla İlaç İçmenin Zararları

Günümüzde özellikle bilinçli ve bilinçsiz kişiler tarafından bir antibiyotik furyası başlatılmış ve herkes tarafından kullanılmaktadır. Hastalıkları mümkün mertebe ilaç kullanmadan yenmek ve vücudun kendi kendini korumasını sağlamak her zaman en doğru yollardan bir tanesidir. Elbette bu durum doktor kontrolü dâhilinde yapılmalıdır.

Fazla ilaç içmenin zararları hakkında şunları söyleyebiliriz:

  • Ağrı Kesici Kullanımı: Sıklıkla kullanılan bu ağrı kesiciler en başta mideye daha sonra ise sindirim kanalı ve diğer organlara ciddi bir şekilde zarar verir. Mideyi asitli besinlere karşı koruyan mide mukozası, ilaçların etkisi ile incelebilir ve hatta delinebilir. O nedenle ileride organ yetmezliği ve daha pek çok şeye sebebiyet verici şekilde yoğun bir ilaç kullanımı yapılmamalıdır.
  • Antibiyotik Kullanımı: Antibiyotik kullanımında her zaman söylenilen şey başladığınız paketi iyileşseniz dahi bitirmeniz gerektiğidir. Bir paket bittiğinde vücutta o bakteriden eser kalmaz. Ancak eğer iyileştim sanarak bakteri kullanımını keserseniz mikroplar artık o ilaca karşı bağışıklık kazanır ve tekrar hasta olduğunuzda bakteri maalesef işe yaramaz. O nedenle antibiyotik kullanımında dikkatli olunmalıdır.
  • Organlara Verilen Zararlar: Fazla ilaç içmenin zararları en başta organlarda kendisini belli eder. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbrekler ilk olarak bu durumdan etkilenen yerlerdir. Kimyasal maddelerin birikmesi sonucunda bu organlar görevlerini tam olarak yerine getiremezler.

Doktor gözetimi altında alınacak olan ilaçların dışında ekstra olarak bir yakınınız tarafından verilen ilaçları tüketmekten kaçının. Bunların size yarardan çok zarar getireceğini unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir