Nescafe’nin Zararları

Nescafenin zararları denildiği zaman akla gelen nescafenin komple olarak zarar var mı? Ofislerde çalışan insanların en sık tercihi arasında bulunan nescafe, gereğinden fazla tüketildiğinde sağlık sorunları konusunda ciddi rahatsızlıklara sebep olur.

Sebep olduğu başlıca rahatsızlıklar şöyle sıralanabilir ;

  • Kalp damar rahatsızlıkları ;

İlk olarak nescafelerin kafein oranı yüksek olduğundan kalp ve damar hastalıklarının başlangıcına sebep olur. Kalp atışlarında ritim bozukluğu , çarpıntı bunlardan bazılarıdır. Genelde uzmanlar bu hastalığı yaşayan insanların nescafe tüketim miktarını kısıtlar.

  • Mide ;

Nescafe direk olarak mide rahatsızlıkları oluşmasına sebep olmamakla beraber bu tip rahatsızlıkları olan kişileri olumsuz yönde daha çok etkiler.

  • Migren ;

Üretildiği günden bugüne migreni kötü etkilemesi ile bilinen nescafe , içerisinde bulundurduğu etken maddelerin eritrositler ve lökositleri direk etkilemesi ile migren oluşumuna neden olduğu bilinmektedir.

  • Vitamin ve mineral kaybı;

Nescafenin etken maddesi olan kafeinin kimyası gereği  besinlerin emilimini yapıyor olması ve vücutta bulunan Ca (Kalsiyum) ‘un vücuttan atılmasını neden olduğu bilinmektedir.Kalsiyum atımı ile birlikte insan vücudunda kemik erimesi gibi rahatsızlıklar baş gösterebilir.

Bunların yanı sıra gebelik sürecinde gereğinden fazla kahve tüketen kadınlarda doğurganlık oranının düştüğü bilinmektedir.Bunun yanı sıra gebelik süresinde bebeğin kilo kaybetmesine sebep olur.

Nescafenin bu kadar zararının yanı sıra elbetteki faydaları da mevcut.

Faydalarını sıralayacak olursak;

Ne gibi bir faydası olabilir diye akıllara gelebilir.

  • İlk olarak baş ağrısına faydası vardır. Nescafe ağrıyı azaltmak için kullanılan ilaçların etkisini belli oranda arttırdığı bilinmektedir.
  • Şeker hastalarının nescafe tükettikten sonra titreme ve benzer rahatsızlıkları önceden algılayarak hastaları müdahale süresini hızlandırma gibi dolaylı bir etkisi vardır.
  • Günde 2 veya daha fazla nescafe tüketen insanların astım hastalığına sıklıkla yakalanmadığı
  • Geceleri rahatsız eden göğüs ve boğaz hırıltılarına engel olduğu gözlenmiştir.

Akıllarda hep soru işareti olarak nescafe kolestrol etkileşimi asılsız olduğu çeşitli bilimsel araştırmalar ile saptanmıştır. Nescafe içmenin kolestrolü arttırması ya da azaltması tarzında bir kıyaslama söz konusu değildir.

 

Kahvenin Zararları İçin TIKLAYINIZ.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir