Kozmetik Ürünlerin Zararları

Kozmetik Ürünlerin Zararları

Kozmetik, günümüzde toplumda bir ihtiyaç haline gelmiştir. Yüzlerce çeşit kozmetik firması bulunmakta ve ürünlerini akıllı bir pazarlama stratejisi ile satıyorlar. Öyle ki bazı kişiler bu ürünleri kullanmasalar bile tonlarca para ödeyip almakta. Firmaların kalitesiyle birlikte fiyatı da yükselmektedir. Fakat bunun yanı sıra kimyasal içeriklerinden dolayı, kozmetik ürünlerin zararları da artmaktadır.

 

Kozmetik ürünlerin zararları nelerdir?

Kozmetik ürünlerin içeriği.
Çoğu kozmetik ürün kanserojen madde içerir.
  • Baş ağrıları: Kadınların, fazla makyaja uzun süre maruz kalmaları sonucu oluşabilecek sorunlardan bir tanesi baş ağrısıdır. Bu durum mide bulantıları ve baş dönmelerini de beraberinde getirebilir. Makyaj çıkarılırken iyice silinmeli ve eser kalmayacak şekilde çıkarılmalıdır. Uzun süre yüzünüzde kalması bilinç kayıplarına dahi yol açabilmektedir.
  • Saç sorunları: Şampuan, saç boyalara, saç jelleri ve serumları çok fazla kimyasal içermektedirler. Dolayısı ile uzun vadede saçlarınıza çok ciddi zararlar verebilir. Saç incelmesi, kafa derisinde kızarıklık, saç dökülmesi ve kepek oluşumu karşılaşabileceğiniz sorunlardan sadece birkaçı.
  • Üreme organları için zararları: Köpük banyoları ve belirli yağlar üreme organları ile temas ettiğinde zarar verebilirler. Adet döngülerinin bozulması, kozmetik ürünlerin zararlarından kaynaklanabilmektedir. Kozmetik kalitesinin düşüklüğü, vajinal enfeksiyonlara, prostata ve hatta yumurtalık kanserine neden olabilir.
  • Yaşlanma: Kozmetik ürünler, kanserde dahil olmak üzere çoğu kronik hastalıklara neden olabilirler. Rujlar yüksek derecede alüminyum içerirler ve bu nedenle uzun vadede anemiye, glikoz intoleransına ve solunum yolu sorunlarına neden olabilir. Bu etkiler, cildinizin yıpranmasına ve erken yaşlanmanıza neden olabilir. Birçok kozmetik ürün böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilen çinko asit, baryum ve sülfat gibi zararlı kimyasallar içerebilir.
  • Tırnaklara zarar verir: Tırnak ojeleri, manikür, pedikür gibi bakımlar ne kadarda hijyenik değil mi? Fakat bunları sık tekrarlamanız sonucunda tırnağın kalitesini düşürür ve kırılgan hale gelmesine neden olur. Aynı zamanda tırnaklar solgun bir görünüm kazanırlar. Kozmetik ürünlerinin zararları, tırnaklarınızı epeyce bir süre uzatamamanıza neden olabilir.
  • Gözler için zararları: Göz farı, rimel ve benzeri göz makyajı malzemeleri ciddi göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Aynı zamanda kirpiklerinizde incelmelere ve dökülmelere de neden olabilirler. Özellikle rimeller, körlüğe neden olabilecek, Pseudomonas aeruginosa adlı bir bakteriyi barındırabilmektedirler. Bu bakteri soğuk ve sıcağa dayanıklı olduğu için herhangi bir bulaşma durumunda rimelin atılması gerekir.
  • Alerjiler ve cilt hastalıkları: Kozmetik ürünler, sık kullanıldıklarında veya yanlışlıkla solunduklarında çeşitli alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedirler. Eğer kimyasal ürünlere karşı cilt hassasiyeti yaşıyorsanız, kullanılmaları cildinizde geri dönüşümü olmayacak hasarlara neden olabilmektedir. Cilt kanseri gibi, tedavisi kolay olmayan ve ölümcül olabilen bir rahatsızlığa neden olabilmeleri de kozmetik ürünlerin zararlarının boyutlarını gözler önüne sermektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir