Karaciğer Yağlanmasının Zararları

Karaciğer Yağlanmasının Zararları

Karaciğer yağlanması, fazla yağ hücrelerinin karaciğerde birikmesiyle başlayarak karaciğer yetmezliğine kadar ilerlemesi ile sonuçlanabilmektedir. Aşırı alkol tüketimi ve obezite bu sorunlar karşılaşmanıza neden olacak en önemli iki etmendir. Karaciğer yağlanması genellikle kendini hissettirmeyen bir hastalık olup, etkileri fark edildiğinde hastalığın çok ilerlemiş olması muhtemeldir.

 

Karaciğer yağlanmasının zararları nelerdir?

Karaciğer yağlanması.
Karaciğer yağlanması sonucu kişilerde nedeni bilinmeyen bir yorgunluk hissi meydana gelebilir.
  • Açıklanamayan yorgunluk hissi: Karaciğer yağlanması sonucu kişilerde nedeni bilinmeyen bir yorgunluk hissi meydana gelebilir. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de bazı araştırmacılar bunun nedeninin hastalıklı karaciğerin beyin ile arasında gerçekleşen sinyal değişiklikleri olduğunu söylemektedirler.
  • Belirtileri: Hızlı bir şekilde kilo kaybı, gözlerde ve ciltte kaşıntılar, vücutta sıvı birikmesi, bacaklarda şişme gibi etkiler karaciğer yağlanmasının zararları arasındadır. Metabolik sendromlar, diyabet, obezite ve kolesterolün yüksekliği gibi durumlar da karaciğerde bir yağlanma olduğunun belirtileri arasındadır.
  • Organda şişme: Karnın sağ üst bölgesinde nefes aldığınızda veya bastırdığınızda, bu bölgede bir acı hissetmeniz karaciğerinizde şişme olduğu anlamına gelebilir. Bunun nedeni karaciğerdeki yağ oranının çok fazla artışıdır. Bunun yanı sıra karın bölgesinde acı ve doluluk hissi de bu hastalığın işaretlerindendir.
  • Karaciğer sertleşmesi: Karaciğerde yağlanma ilerledikçe etkileri daha ciddi hale gelir. Karaciğer yağ oluşumundan kurtulmak için daha hızlı çalışmaya başlar. Bu durum karaciğer sertleşmesine neden olur. Karaciğerin bazı bölümleri çalışmayı durdurur ve diğer bölümlerin daha fazla çalışmasına neden olarak zararın fazlalaşmasına neden olur.
  • Siroz ve karaciğer yetmezliği: Karaciğer yağlanmasının ileri aşamalarından biridir ve bu evrede karaciğer görevini yerine getirememeye başlar. Bu aşamada kusma, iktidarsızlık, zihinsel karışıklık, damarlarda ve deride karıncalanma hissi gibi yan etkiler meydana gelebilir. Siroz tedavi edilebilir fakat bazı durumlarda karaciğer nakli gerekebilir.
  • Karaciğer kanseri: Karaciğer kanseri, karaciğer yağlanmasının zararları sonucu ortaya çıkabilecek en kötü sonuçtur. Karaciğer yağlanması ile birlikte obezitenin varlığı, karaciğer kanserine yakalanma riskinizi arttırmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir