Mezoterapi Zararları

Mezoterapi Zararları

Mezoterapi tedavisi özellikle Latin Amerika’da çok sık kullanılan bir kozmetik işlemdir. Mezoterapi, vücuda ilaçlar, mineraller ve vitaminlerin bir karışımının enjekte edilmesi yöntemi ile yapılmaktadır. Aşırı yağ ve selülit oluşumunu ortadan kaldırma amaçlı bir tedavidir. Genellikle üst kol, uyluk, karın ve kalça bölgelerinde kullanılmaktadır. Genç bir görünüm kazandırma amaçlı yüz ve boyun bölgelerine de uygulanabilmektedir. Yaptırmayı düşünenler için mezoterapi zararları hakkında birkaç bilgi vermek istiyorum.

 

Mezoterapi zararları nelerdir?

  • Acı ve yanma hissi: Mezoterapide kullanılan enjeksiyon cildinizde tahrişe neden olabilir. Enjeksiyon sizin hassasiyetinize bağlı olarak farklı boyutlarda acıya neden olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için operasyon bölgesine, bölgesel bir anestezi uygulanır. Anestezinin dozu da sizin tahammül seviyenize göre değişiklikler gösterebilir. Enjeksiyonun tedavi edici özelliklerinden dolayı deri içerisinde yanmalara neden olabilir. Bu durum genellikle geçicidir ve en geç 1 hafta içerisinde etkileri kaybolur.
  • Morarma ve şişme: Mezoterapi sonucu en sık görülen etkiler morarma veya enjeksiyon yerinde şişlik oluşmasıdır. Aynı zamanda batma hisside oluşabilir. Bu oluşumları engellemek için kremler veya ilaçlar kullanılabilir. Bazı kişilerde tedavi sonrasında birkaç gün boyunca vücudun her yerinde kaşıntılar ve kızarıklıklar oluşması da mezoterapi zararları sonucu oluşabilir. Kaşıntılar enjeksiyon işleminden sonra bir haftaya kadar oluşabilmekte bazı durumlarda geçmesi bir ayı bulabilmektedir. Bu da yine sizin vücudunuzun hassasiyet seviyesine bağlıdır. Mezoterapi işleminden sonra spordan, kasları zorlayabilecek şeylerden ve dar giyinmekten kaçınmanız gerekir.
  • Bazı yan etkiler: Mezoterapi bağlantılı olarak uyuşukluk ve ciltte geçici renk değişiklikleri meydana gelebilir. Bazı kişilerde mide bulantıları meydana gelebilir ve doku üzerinde kan ile dolu olan bölgesel şişlikler meydana gelebilir. Enjeksiyon bölgesinde yaranın iyileşmesinden sonra da yara izleri kalabilmekte ve estetik açıdan sizin için sorun oluşturabilmektedir. Enjeksiyon cihazının iyice sterilize edilmemesi nedeniyle potansiyel olarak ciddi enfeksiyon oluşumu gözlemesi de mezoterapi zararları arasında yer almaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir