Hodan Tohumu Yağı Zararları

Hodan Tohumu Yağı Zararları

Omega-6 ve yağ asitleri yönünden çok zengin olup romatizmal artrit tedavilerinde kullanılan hodan yağının bazı yan etkileri de bulunmaktadır.

 

  Hodan tohumu yağı zararları nelerdir?

Hodan tohumu zararları nelerdir
Hodan Çiçeği
  1. Küçük yan etkileri: Hodan tohumu yağı içildiğinde gastrointestinal yan etkiler göstermektedir. Bu etkiler, gaz, geğirme, şişkinlik, hazımsızlık, mide bulantısı ve ishal gibi etkilerdir. Bu maddeyi tüketen bazı kişilerde ise şiddetli baş ağrılarına neden olabilir.
  2. Artan kanama: Hodan yağı vücudunuzdaki normal bir kanamanın iki üç kat artmasına sebep olabilir. Eğer kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız hodan yağı kullanmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Aspirin bu ilaçlardan bir tanesidir.
  3. Gebelikte zararları: Hodan yağı vücutta gama-linoleik asit salgılanmasına neden olur bu asit ise hamilelikte erken doğumlara sebep olur. Hamile kadınların hodan tohumu yağı kullanmaktan kesinlikle kaçınmaları gerekmektedir.
  4. Alerjik reaksiyonlar: Herhangi bir bitkide olabileceği gibi hodan tohumu yağına da alerjiniz olabilir. Kaşıntı, kurdeşen, deride döküntü, karıncalanma veya ağız ve boğazda şişme, yüz veya elde şişkinlik, nefes darlığı ve göğüste sıkışma hissi hodan tohumu yağı zararları arasında alerjik reaksiyonlardan bazılarıdır.

 

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir