Keten Tohumu Zararları

Keten Tohumu Zararları

Keten tohumu, alfa-linoleik asit bakımından oldukça zengindir. Vücut bu asitleri omega-3 yağ asitlerine dönüştürerek kullanmaktadır. Keten tohumunun kanda trigliserit miktarlarını azaltıcı, kan basıncı dengeleyici ve kan pıhtısı oluşumunu önleyici etkileri bulunmaktadır. Bu faydalı durumların yanı sıra keten tohumu zararları da bulunmakta ve çok miktarda tüketildiğinde kötü etkilere neden olabilmektedir.

 

Keten tohumunun zararları nelerdir?

Keten tohumu faydaları
Tansiyon ilaçları ile birlikte reaksiyona girebilirler.
  • Müshil etkisi yapar: Keten tohumu müshil etkisi yapabilecek özelliklere sahiptir. Bu durum bağırsak hareketlerinde artışa dolayısı ile ishal ve karın ağrısı gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Eğer bağırsak hastalığınız varsa, keten tohumu tüketiminden kaçınmanızda fayda var.
  • Sindirim yolu sorunları: Yeterli miktarda sıvı alınmadığı takdirde keten tohumunun aşırı tüketilmesi, yemek borusunda veya bağırsaklarda tıkanıklıklara neden olabilir. Normal şartlarda da bağırsak daralması gibi sorun yaşayan kişilerin tüketmesi sağlıkları açısından zararlıdır. Skleroderma hastalığına sahip kişilerde keten tohumu tüketimi, şiddetli kabızlığa ve bağırsak tıkanıklıklarına neden olmaktadır.
  • Alerjik reaksiyonlar: Keten tohumu çok nadir alerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Fakat bu reaksiyonlar, karın ağrısı, bulantı ve kusma, anafilaksi gibi ciddi sorunlara neden olmaktadır. Anafilaksi, kan basıncında düşüşe ve nefes almakta güçlüğe neden olur.
  • Doz aşımı: Keten tohumunun aşırı doz etkileri hayvanlar üzerinde denenmiş ve nefes darlığı, solunumda hızlanma, halsizlik, yürüyüşte aksaklıklar gibi semptomlar gözlenmiştir. Ayrıca aşırı doz alımında nöbet ve felç olasılığı da keten tohumunun zararları arasında yer almaktadır.
  • Hormonal etkiler: Keten tohumu kadınlarda, östrojen hormonu etkilerine benzer etkiler meydana getirebilmektedir. Bu tür hormonsal sorunları olan kadınların, keten tohumu tüketiminde dikkatli olmaları gerekir. Aksi taktirde, memede miyom oluşumu, yumurtalık veya rahim kanseri riskinde artışlara neden olabilir. Bebek için zararlı olabilecek hormonal bozukluklara neden olması, hamilelikte keten tohumunun zararları arasında bulunmaktadır.
  • Diğer sağlık bozuklukları üzerindeki etkisi: Diyabet hastaları keten tohumu tüketimine dikkat etmelidirler. Keten tohumu kan şekeri düzeylerini arttırabilir ve kanı inceltici etki gösterebilir. Kan inceltici ilaçlar ile birlikte kullanımında dikkatli olmak gerekir. Keten tohumunu zararları hafife alınmayacak kadar fazladır. Fakat bu durumlar genelde aşırı miktarlarda tüketilmesinden kaynaklanmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir