Estetik Ameliyatlarının Zararları

Estetik Ameliyatlarının Zararları

 Günlük hayatta kaza, yanık ve hastalık gibi durumlardan dolayı vücudun bazı bölgelerinde şekil bozuklukları ya da organların işlev kayıpları meydana gelebilir. Bazı durumlarda hiçbir sebebe gerek olmadan doğuştan da kişilerin vücutlarında çeşitli şekil bozuklukları bulunur. Estetik ameliyatlar, vücutta doğuştan olan ya da sonradan gelişen doku, organ ya da işlev eksikliklerini onarmayı ve çok daha iyi duruma getirmeyi amaçlar. Bu yüzden plastik cerrahi doktorları tarafından uzun yıllardan bu yana estetik ameliyatlar yapılır. Estetik ameliyatlar sayesinde hastalar vücutlarındaki sorunların tamamen ortadan kalktığını ya da oluşan sorunların minimum düzeye indiğini görürler ve belirli bir süre sonra yeniden normal yaşamlarına devam ederler. Alın ve yüz bölgesinde meydana gelen doku kayıplarının giderilmesi, göz kapağı ve göz çukurunun onarımlarını gerektiren durumlarda, dil tümörlerinin tedavisinde, dudak ve damak yırtıkları gibi durumlar da hastaların tedavi edilmesi ve bir an önce normal yaşantılarına dönmesi için estetik ameliyatlarından faydalanılır. Peki, birçok amaçla kullanılan ve uzun yıllardan bu yana yapılan estetik ameliyatların zararı var mıdır? Estetik ameliyatların zararları nelerdir? Estetik ameliyat ile ilgili tüm bu soruların cevaplarını gelin birlikte inceleyelim.

 

Estetik Ameliyatlarının Zararları Nelerdir?

 Estetik ameliyatlarda genel olarak bilinen yan etkiler ya da riskler yoktur. Ancak cerrahi girişimin yapılacağı bölge, doktorun deyimi ve diğer hastalıklar ameliyatın farklı riskler oluşturmasına neden olur. Ayrıca şeker hastaları ve sigara bağımlıları estetik ameliyatlarda çok daha risk altında olan gruplardandır.

  1. Doku ölümü: Estetik ameliyatların başlıca risklerinden bir tanesi doku ölümleridir. Doku ölümünün sebebi ise operasyon yapılan bölgedeki derinin yeterli miktarda oksijen alamamasıdır. Yeterli miktarda oksijen olmaması kısa sürede doku ölümlerine neden olur. Sigara kullanan kişilerde doku ölümü ile karşılaşma olasılığı çok daha büyüktür. Yağ aldırma ve yüz gerdirme gibi operasyonlarda doku ölümü çok sık karşılaşılan bir durumdur ancak kozmetik estetik yoluna başvuranlarda bu duruma daha nadir rastlanır.
  2. Yara izleri: Estetik ameliyatların zararları arasında oldukça önemli olan durumlardan bir tanesi de yara izleridir. Ameliyat sırasında meydana gelen yara izleri kişilere göre değiştir. Estetik ameliyatlardaki yara izleri ya da dikiş izleri kişilerin vücutlarında belli olmayan en uygun yere yapılmaya çalışır. Örneğin göbek yağı operasyonunda açılan dikiş izi bikini çizgisinin altına getirilir. Böylece kişiler rahatlıkla bikini giyebilirler.
  3. Asimetri ile ilgili etkileri: Göğüs estetiği ve burun estetiği operasyonlarında asimetri sorunu ile karşılaşılması diğer estetik ameliyatlara göre daha yüksek ihtimaldir. Asimetri genellikle estetik operasyonlarda herhangi bir sorun çıktığında ya da yolunda gitmeyen bir durum ile karşılaşıldığında meydana gelir. Yüz kısmında yapılan ameliyatlar sonucunda oluşan asimetriler hafif asimetri olarak değerlendirilirken çok nadir olan durumlarda ise ikinci ameliyat gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir