Depresyon Hapları Ve Olası Zararları

Depresyon Hapları Nedir?

İnsanlar hayatları boyunca birçok şeye üzülebilirler. İşte başarısız olmak, sevdiğini kaybetmek ya da istediği bir şeye sahip olmak gibi birçok neden üzüntülü olma sebebidir. Üzüntülü olmak hayatın doğal bir parçasıdır. Zira her insan üzülebilir. Ancak bu üzüntülü halin uzaması ve sebepsiz yere ortaya çıkması ruhsal bir hastalık olarak tanımlanır ve depresyon olarak adlandırılır. İlaç kullanımına başlamadan önce iyi düşünün.

 

Depresyon Haplarının Zararları Nelerdir?

  • Kalp Çarpıntıları: Depresyon haplarının en çok rastlanılan yan etkisi kalp çarpıntılarıdır. Antidepresan haplarının içinde bulunan bir madde kalbe de etki etmekte ve kalpte çarpıntılara neden olabilmektedir.
  • İsteksizlik: Depresyon hapı kullanan insanlar duygularını etkin olarak yaşayamazlar yani önceden olduğu kadar duygularını derinden hissedemezler. Bu durum da çoğu konu için depresyon hapı kullanan hastaların isteksiz olmasına sebep olur. Ancak bu endişelenecek bir durum değildir. Zira bu yan etki hapları kullanırken meydana çıkmaktadır. Haplar etkin bir şekilde ve doğru oranda kullanıldığında bu sorun oluşmaz.
  • Kullanım Sırasında Oluşan Diğer Zararlar: Mide bulantısı ve baş ağrısı depresyon hapı kullanımı sırasında fiziksel olarak uğraşmak zorunda kalacağınız zararlar arasında yer almaktadır. Ayrıca bu hapların iştahsızlığa da neden olduğu bilinmektedir. Bu durum da bazı hastalarda kilo kayıplarına bile neden olabilmektedir. Kaygı, huzursuzluk ve halsizlik de depresyon haplarının zararları arasında yer almaktadır.
  • Duygu Bozuklukları: Depresyon tedavisi bittikten sonra haplar hemen bırakılmaz. Önce bir bırakma çizelgesi oluşturulur. Bu çizelgeye göre hastalar haplarının dozunu azaltarak bırakırlar. Zira depresyon hapları beyine etki ettikleri için bu hapların bırakılması da yine beyini alıştıra alıştıra yapmak gerekmektedir. Bırakma aşaması da bu yüzden bazı sinirli hallere ve gerginlik gibi duygu bozukluklarına neden olabilir.
  • Kullanım Sonrasında Oluşan Diğer Zararlar: Öncelikle bu belirtilerin herkeste oluşmadığı ya da herkeste aynı şiddette oluşmadığını belirtmeliyiz. Çarpıntı belirtisi kullanım sırasında da olduğu gibi hapı bıraktıktan hemen sonra da meydana gelebilir. Bunun yanında da mide bulantısı ve baş dönmesi de gözlenen belirtiler arasında yer alır. Beyin bu ilaçların azaltılmasına alışma aşamasında olduğu için vücutta bu tarz belirtiler oluşabilir. Ancak bu tarz belirtiler uzun süreli olmadığı sürece tedavi edilmesine gerek yoktur.

Depresyonun tedavisinde kullanılan ilaçlara da depresyon ilaçları ya da antiseptik ilaçlar da denir. Bu ilaçlar depresyonun minimum zararla atlatılması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle depresyon ilaçları depresyonun tedavisinde en çok tercih edilen tedavi yöntemidir. Bu ilaçların istenilen etkiyi oluşturabilmesi için en az 3 hafta kullanılması gerekmektedir. Bunun yanında ise istenilen sonuca ulaşmak için ilaçlar bitmeden bırakılmamalıdır. Ancak bu hapların etki alanı beyinde olduğu için birçok yan etkisi de bulunmaktadır. Depresyon haplarının zararları hem kullanım sürecinde hem de kullanım bittikten sonra meydana gelebilir.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İnsanlari yanlış bilgilendirmeyiniz lutfen! hic arastirmamissiniz bile! Depresyon haplari degil, Antidepresandir o haplarin adi. Ayrica antiseptik ilaclarin konuyla hic bir alakasi yoktur, mikrop olduren ilaclar nasil depresyonu gecirsin? Lutfen yanlis bilgi yaymayiniz, insanlari yaniltiyorsunuz.

    1. fikriniz için teşekkürler biz sadece bildiklerimizi yazıyoruz sizde yazın yayınlayalım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir