Deodorantın Zararları

Deodorantın Zararları

 Latince olan deodorant kelimesi kötü kokuyu uzaklaştırma anlamını taşır. Vücut üzerinde hoş olmayan kokuları maskelemek için bu ürünlerden faydalanılır. İnsanların normal günlük yaşantıları içerisinde yoğun işlerden geriye kalan en büyük etki ter kokusudur. Ter kokusu hiç kimsenin hoşuna gitmeyen olumsuz bir durumdur. Direkt olarak vücuda uygulanan bu kokular kozmetik ürünler arasında oldukça ön plandadır.

 

Deodorantın Zararları Nelerdir?

  1. Meme kanserine etkisi: Çok uzun yıllar boyunca kullanılan deodorantlar zamanla kadınlarda çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bu rahatsızlıkların başında ise kanser yer alıyor. Meme kanseri kadınlarda uzun zaman deodorant kullanmanın neden olduğu etkenlerden bir tanesidir. Kısacası meme kanseri oluşumunu arttıran ve tetikleyen olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu yüzden kullanımında aşırıya kaçmamak ve gerekli miktarları aşmamak gerekir.
  2. Deri hastalıkları riski: Terli olan vücuda sıkılan bu ürünler bazı kişilerde çeşitli deri hastalıklarına neden olabiliyor. Özellikle mantar deodorant kaynaklı oluşan deri hastalıklarının başında geliyor. Bu yüzden terli iken deodorant kullanılmamasında fayda bulunur. Kullanılması gerekiyor ise de kıyafetlerin üzerine sıkılarak kullanılabilir. Özellikle ciltleri daha hassas olan kişilerin deodorantlardan daha fazla etkilendiğini söylemek mümkündür.
  3. Astım hastalarına etkisi: Astım çağımızın yaygın hastalıklardan bir tanesidir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda astım vakalarına sıklıkla karşılaşılabiliyor. Deodorantın zararları arasında oldukça önemli olan konulardan bir tanesi de astım hastaları ile ilgilidir. Astım hastalarının deodorant kullanmaları oldukça tehlikelidir. Hatta astım hastalarının deodorant sıkılmış bir ortamda olmaları hastaların nefes darlığı çekmelerine ve aniden gelişen astım krizlerine yol açabilir. Özellikle küçük yaştaki çocuklarda bu durum çok daha belirgin etkiler gösterir ve daha ciddi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.
  4. Cilt kanserine etkisi: Bu ürünleri sıktıktan sonra güneşe çıkmak önemli cilt problemlerine neden olabilir. Çünkü deodorantın cilde sıkıldıktan sonra dışarı çıkılması güneş ışınları ile birleştiği zaman cilt üzerinde çeşitli alerjilere ve kızarıklara yol açıyor. Tüm bu etkenler cilt kanserine yakalanma olasılığını da arttırıyor.

 

Deodorantların en büyük özelliği ter kokusunu saklaması ve ortaya çıkmasını engellemesidir. Deodorantlar koltuk altı temizliği için de büyük önem taşır. Ayrıca koltuk altı bölgesinin sürekli olarak güzel kokması ve teri engellemesi faydalanılır. Deodorantların en büyük avantajlarından bir tanesi de terleme gibi olumsuz durumların dış kıyafete yansıması sonucu kötü görünmesini engeller. Terleme her insanda görülebilen, nefes alıp vermek kadar doğal olan durumlardan bir tanesidir. Bu yüzden ter kokusunu ve buna bağlı olarak meydana gelen görüntüyü ortadan kaldırmak için tercih edilir. Deodorantların insanlar üzerinde bıraktığı bazı olumsuz durumlar bulunur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir