Ağız Çalkalama Suyu Zararları

Ağız Çalkalama Suyu Zararları

Birçoğumuz düzenli olarak ağız çalkalama sularını kullanıyoruz. Bu ağız çalkalama suları özel firmalar tarafından çeşitli kimyasal maddeler ve bazı doğal ürünler kullanılarak üretiliyor. Kişilerin ağız çalkalama suları kullanırken çok dikkatli olmaları ve suları iyi seçmeleri gerekiyor. Ağız çalkalama sularının tamamı aynı etkiyi göstermesi için tasarlanmamıştır. Bazıları nefesi tazelemek için üretilirken bazı ağız çalkalama suları dişlerdeki çürükleri engellemek adına kullanılır. Bazı sular ise ağızda oluşan ya da dışarıdan ağza gelen mikropları ve zararlı organizmaları ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Çeşitli kimyasalların kullanıldığı bu ağız çalkalama suları doğru şekilde kullanılmazsa ağız çalkalama suyu zararları görülmeye başlanabilir. Bu zararlar kısa vadede kendini göstermese uzun vadede sorun yaratabilirler.

 

Ağız Çalkalama Suyu Zararları

  1. Çalkalama suyundaki alkol: Genellikle ağız çalkalama sularının bünyesinde alkol bulunmaktadır. Kişiler ağız çalkalama sularını kullandıkları dönemlerde bu alkolleri istemeden yutarlarsa kişinin bünyesine zararı olabilir. Özellikle çocukların ve gençlerin alkol içerikli çalkalama sularını kullanmamaları gerekmektedir. Bu yaştaki kişilere özel alkolsüz ağız çalkalama suları üretilmektedir.
  2. Kimyasalların ağız içine zarar vermesi: Ağız çalkalama suyunun içerisinde bulunan kimyasal ağzın iç yüzeyine zarar verebilirler. Bu kısımlarda küçük yaralar ya da yırtıklar oluşabilir. Bunlar yemek sırasında kişilerin rahatsızlık duymasına ve acı çekmelerine sebep olabilir.
  3. Dişlerin zayıflamasına: Her ne kadar dişlerin sağlığı için üretilmiş olan ağız çalkalama suları olsa da diğer çalkalama sularının içerisinde yer alan kimyasallar dişlere zarar verebilir. Özellikle dişlerin incelmesine ve güçsüzleşmesine sebep olan ağız çalkalama suları uzun dönemde dişlerin dökülmesine ve ağrı yapmasına sebep olabilir.
  4. Dudakta çatlamalar: Ağız çalkalama suyu zararları arasında gösterilen dudak çatlakları nadir olarak görülse de bayanların çoğunda bu durum gözlemlenebilir.
  5. Yutmamaya gözen gösterilmelidir. Böyle bir durumda panik yapılmamalıdır. Sürekli olarak yutulmadığında bir hasara neden olmayacaktır. Ağız çalkalama sularında zehirli olan florür ve etanol bulunmaktadır. Yutulduğunda özellikle çocuklarda mide bulantılarına neden olacaktır.  Fakat fazla yutulduğunda baş dönmesi, mide bulantısı, uyku hali görülebilir.  Bu durum komaya kadar ilerleyebilir ve büyük bir tehlikenin işaretidir. Bahsettiğimiz belirtiler yaşandığında mutlaka doktora başvurulmalıdır.

 

Ağız çalkalama suyu (gargara) nasıl kullanılır?

  • Doğru miktarda kullanın. Çok fazla gargara kullanmak daha etkili bir sonuç alınacağı anlamına gelmiyor. Gargara kullanırken belki bir miktarı ayarlamakta zorlanıyor olabilirsiniz. En iyi çözüm dispanser kullanmanız olacaktır. Dispanser az miktarda suyu pompalama yöntemiyle kullanmanızı sağlar.
  • Kulanım koşullarını mutlaka okuyun. Bazı gargaralar yoğun konsantrasyona sahip olabilir. Bu yüzden kullanım koşullarında su ile karıştırılması istenebilir.
  • Tek başına yeterli değildir. Ağız bakımı için sadece gargaranın kullanılması yeterli değildir. Rutin diş fırçalama işlemi veya diş ipi kullanımı devam etmelidir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Alkollüler daha iyi ve beyazlatma özellikleri olanlar, diş yapısı ile birleştiğinden dolayı daha kötü. İçinde kireç, yani kalsiyum olmamasına özen gösterin seçerken. 😉

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir