Bozanın Zararları

Bozanın Zararları

Boza, seven için dünyanın en özel içeceği olurken sevmeyenler için tatsız ve anlamsız bir içecek olmaktadır. Boza darı irmiği, şeker ve sudan üretilen bir içecektir. İçilirken genelde yanında beyaz leblebi tercih edilmektedir. Araştırmalar sonucunda bozanın sağlık için birçok faydası bulunmaktadır. Birçok hastalığa şifa olan boza, uygun şekilde ve uygun miktarda tüketildiği zaman esas amacına ulaşmış olmaktadır. Boza tüketmenin dikkat edilmesi gereken bir takım kuralları vardır. Vücudumuza aldığımız her ürünün miktarın dikkat etmemiz gereklidir. Boza da içeriğinden dolayı dikkat edilmesi gerekenler sınıfındadır. Bozannın saymakla bitmez yararlarına rağmen aşırı miktarda alındığında boza zararları ile yüzleşilmesi gerekecektir.

 

Boza zararları nelerdir?

  1. Yüksek kalorisi kilo almaya meyilli olanlar için tehlikelidir. Bozanın içeriğindeki şekerden dolayı yüksek kalorili bir içecektir. Bunu içerken kontrol altında tüketmek çok önemlidir. Aşırı derecede tüketildiğinde, dolaylı olarak şeker alımının artması sağlık problemleri çıkarabilmektedir.
  2. Boza mayalanan bir içecektir. Yapımında mayalanma olduğundan çok fazla tüketilmemelidir. Mayalanan ürünlerin genelde kişiler üzerinde şişkinlik yaptığı bilinmektedir. Bozanın da içiciler üzerinde böyle bir etkisi mevcuttur. Ayrıca mayalanmanın olmasından dolayı çeşitli mide problemleri de görülebilmektedir. Bunlar ishal ve kabızlık durumudur.
  3. Şeker hastaları için tehlikelidir. Boza yapımında tadını tatlandırmak amaçlı konan şekerler kimi zaman fazla olabilmektedir. Şeker hastaları için bu fazlalık risk taşımaktadır. Bir şeker hastasının boza içmesinin çok doğru olmadığı konusunda sağlık uzmanlarının görüşleri vardır. Yararları fazla olmasına rağmen şeker hastalarının var olan şekerlerini daha da yukarı çıkarması riskine karşı fazla içilmemesi gereklidir.
  4. Gelişim döneminde çocuklara çok fazla içirilmemelidir. Günümüz çocukları gelişme sürecinde biraz iri ve obeziteye yatkındır. Bunun en büyük nedeni ise fast food sektörünün hızla ilerlemesi ve yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkilemesidir. Bozanın baştan sona karbonhidrat yapısı sebebi ile boza zararları gelişim dönemindeki çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Boza nasıl yapılır galerimizde bulabilirsiniz

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir