Bisiklet Sürmenin Zararları

Bisiklet Sürmenin Zararları

Nadir yerlerde kullanma alanı da olsa bisikleti sevenlerin sayısı oldukça fazladır. Bisiklet sürmek çocukluğumuzdan bu yana hem eğlenceli hem de sağlık açısından oldukça faydalı bir spor etkinliği olmaktadır. Bilimsel olarak da bisiklet sürmenin insan vücuduna ve sağlığına oldukça fazla yararları bulunmaktadır. Önemli hastalıkların tedavisinde örneğin kanser gibi, eskiden genellikle istiharat edilmesi önerilirken şimdi kişileri hem psikolojik ve mental açıdan rahatlattığı, hem de hafif aktif hareket etmek kişilerin bünyesini canlı tutacağı için, kısa süreler içinde bisiklet sürülmesi, öneriler arasında yer almaktadır.Aynı zamanda bisiklet sürmek, bacak kaslarını ve kondisyonu da önemli ölçüde artırmaktadır. Bisiklet sürerken vücutta yapılan egzersiz hareketleri sayesinde dolaşım ve kalp hastalıklarının oluşma riskinin de ciddi ölçüde azaldığı belirlenmiştir. Ancak bazı durumlarda bisiklet sürmenin zararları da kişilerin bünyelerini etkileyebilmektedir. Şimdi bu durumları inceleyelim.

 

Bisiklet sporuBisiklet Sürmenin Zararları Nelerdir?

1-Fazla kiloya sahip kişiler için etkiler: Çok yüksek kilo değerlerine sahip kişilerde, bisiklet sürmek yine de yararlı durumlara sebep olabileceği gibi, aynı zamanda ağrılık kontrolünün yapılamamasından veya sürüş pozisyonlarında ötürü şiddetli bel ve sırt ağrılarına sebep olmaktadır. Ancak kısa aralıklarla belirli bir program dahilinde bisiklet kullandığınızda daha hızlı bir metabolizmaya sahip olursunuz. Buda daha hızlı bir şekilde form tutabileceğiniz anlamına geliyor.

2-Kişilerin boy ölçüsüne göre bisiklet seçilmesi: Bisiklet sürmeyi keyifli halden çok ağrılı bir duruma dönüştüren ve acemice yapılan davranışlar arasında kişilerin boy ölçüsünü dikkate almadan seçtikleri bisiklet kadro boyları ve sürüş yaptıkları saatler boyunca vücut duruşundan kaynaklanmaktadır. Kişi için çok büyük veya küçük kadro boylarına ait bisikletlerde sürüş yapmak, gereksiz yere kendini yormayı ve bel ağrısını tetikleyebilmektedir.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Boyuma göre büyük kadroya sahip bir bisikletim var.
    1 yıldır kullanıyordum. Şimdi hastanedeyim kalça omirilk heryerim ağrıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir