Aşermenin Zararları

Hamileliklerin ilk 12 haftası kadınların hormonlarının en yoğun ve sürekli olarak değiştiği dönem olarak bilinmektedir. Bu hormonel değişimle bağlantılı olarak normalde sahip olunan beslenme alışkanlıkları dahilinde ya da dışında bedensel olarak bazı maddelere ihtiyaç duyulmakta ve anne adayı aşerme adı altında bu maddeleri içeren besinleri tüketmeyi arzu etmektedir. Basit anlamda sadece can çekmesi olarak tanımlansa da aslında metabolik ve hormonel bir durum olduğu da belirtilmektedir. Özellikle toprak aşerdiğini hisseden kadınlarda muhtemelen demir eksikliği vardır ve bu yüzden bu gibi durumlarda direk olarak hamilelik sürecinden sorumlu olan doktora başvurarak yardım alınması tavsiye edilmektedir. Aşermenin zararları da alınacak maddelerden elde edilecek fayda kadar dikkatli takip edilmelidir. Aksi takdirde anne ya da bebek önemli sağlık sorunları ile karşılaşılabilir ve önlem alınmazsa üzücü sorunlar ile karşılaşılabilir.

Aşermenin Zararları Nelerdir?

  • Hamilelikte aşerme dönemlerinde alınacak olan aşırı kilolar hem anne hem bebek için tehlike arz edebilmektedir. Bu sebepten ötürü kontrollü bir şekilde beslenilmesi ve hassas davranılması gerekmektedir.
  • Duygusal gelgitler ve sık değişen düşünceler de aşermenin zararları arasında yer almaktadır. Çünkü tüketilen maddelerin duyguları etkilediği ve buna bağlı olarak da hüzün, stres, depresyon gibi sorunlu durumlar ile karşılaşılması olasılığının arttığı gözlemlenmektedir.
  • Aşermenin zararları hakkında dikkat edilmesi gereken bir nokta da, aşerilen şeylerin bazen zararlı ve alerjen ürünler arasında yer almasıdır. Bu durum önüne geçilemez sorunlara yol açabilme potansiyeline sahip olduğundan anne adayının canının çektiği şeyler kendisine uygun olmalıdır ve uygun olmayanlar aklından uzaklaştırılarak canın çekmesi önlenmelidir.
  • Bebek için zararlı olabilecek yiyecek içeceklerin tüketilmesi de zararlar arasında yer alır. Bu bağlamda özellikle sigara ve alkol gibi ürünlerden uzak durulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir