Nükleer Enerjinin Zararları

Nükleer Enerjinin Zararları

Nükleer enerji nadir bir enerji formudur. Bu atomun merkezinde veya çekirdeğinde bulunan bir enerjidir. Bunlar bombardımana tutulduktan sonra ortaya yüksek bir enerji seviyesi çıkar. Bundan sonra izlenen sürece fizyon denir ve bu sırada üretilen enerjinin yaklaşık 10 da 1 ini üreten füzyon adında başka bir reaksiyon gerçekleşir. Nükleer enerji fosil yakıtlardan sonra en kötü alternatif enerji kaynağı olarak bilinir. Ve nükleer enerjinin zararları genellikle dikkatsizlik sonucunda gerçekleşir.

 

Nükleer enerjinin zararları nelerdir?

Nükleer enerji zararlımı
Nükleer Felaket
  • Radyoaktif atık: Bu atıklar doğru şekilde saklanmalı ve güvenli bir bölgede bertaraf edilmelidirler. Çünkü son derece tehlikeli maddelerdir ve radyoaktif bir sızıntı sonucu çok büyük sorunlar oluşturabilirler. Bir atık yüzlerce yıl boyunca radyasyon yayabilir. Bu atıklar radyo izotopları içerirler ve uzun yıllar atmosferde dağılırlar. Kum ve su ile komtamine olabilirler. Bu atıklar aynı zamanda nükleer silah yapımında da kullanılabilmektedirler.
  • Nükleer kazalar: Yeni teknoloji çok ilerlemiş olmasına rağmen Çernobil gibi ya da Fukushima felaketleri gibi ciddi sorunların oluşma ihtimali hala daha devam etmektedir. Küçük bir radyasyon sızıntısı bile yıkıcı etkilere neden olabilmektedir. İlk olarak bulantı, kusma, ishal ve yorgunluk belirtileri oluşması nükleer enerjinin zararları arasındadır. Bu santrallerin yakınında yaşayan insanlarda bu etkiler bir sızıntı dahilinde meydana gelebilir.
  • Nükleer radyasyon: Üretici güç reaktörleri, plütonyum üretirler. Bu element doğada bulunmaz ve ancak bu işlemler sonucunda ortaya çıkar. Bu, zincir bir reaksiyon sonucunda yan ürün olarak ortaya çıkar ve doğa için tahrip edicidirler. Öncelikle silah üretiminde kullanılırlar.
  • Ulusal risk: Nükleer enerji bize dünyayı daha güzel ve yaşanabilir bir yer yapma gücünden çok silah yapma ve yıkım gücü vermiştir. Nükleer enerjiyi kullanırken, kazalardan kaçınmak için çok dikkatli ve sorumlu olmamız gerekmektedir. Terör örgütlerinin hedefinde olmaları dünya için çok tehlikeli olabilir. Güvenlik bu durumda önemli bir faktördür. Herhangi bir saldırı anında korunamadıklarında büyük çapta ölümlere neden olabilirler. Ayrıca radyoaktif atıkların orijinal formuna dönmeleri yaklaşık 10.000 yıl sürmektedir.
  • Kusurlu doğumlar: Nükleer bir patlamanın etkisi yüzlerce yıl ve onlarca nesil boyunca kusurlu çocukların doğumuna neden olabilir. Nükleer sızıntının sizde olmasa bile çocuklarınızın genetik bozukluklar sonucu özürlü doğumlarına neden olması da nükleer enerjinin zararları arasındadır.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Gerçekten emek var güzel olmuş. Ayrıca bende Nükleer santrallere karşıyım. ”Nükleer Öldürür, Yaşamak İsityoruz!”. Madde madde olması da hoş olmuş 🙂 Başarılarınızın devamını dilerim..

  2. notlarımda çok işe yaradı hatta şu an yarınki münazaradanda ümitliyim teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir