Meyan Kökü Zararları

Meyan Kökü Zararları

Meyan kökü içeceklerde, tütünde tatlandırıcı olarak bazı durumlarda da ilaç yapımında kullanılır. Mide ülseri, mide ekşimesi, kolik ve sindirim sistemi sorunlarına çözüm olduğu bilinmektedir. Bazı insanlar boğaz ağrısı, bronşit, öksürük ve bakteri veya virüslerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de kullanırlar. Yorgunluk sendromu ve tüberküloz gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılırlar. Bunlar gibi daha birçok yararı bulunan meyan kökü zararları da bulunan bir bitkidir. Özellikle yanlış kullanımı ve aşırı tüketimi ciddi sorunlara neden olabilir.

 

Meyan kökü zararları nelerdir?

meyan kökü nedir
Meyan Kökü
  • Uzun süreli tüketimi: Birkaç hafta veya uzun süreli kullanımında yüksek kan basıncı, düşük potasyum seviyeleri, halsizlik, paralize, beyin hasarı, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları gibi ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Aynı zamanda yorgunluk, kadınlarda adet döneminde gecikme, baş ağrısı, erkeklerde cinsel ilgi ve fonksiyon azalmasına neden olması da meyan kökü zararları arasındadır.
  • Gebelik ve emzirme: Eğer hamile iseniz meyan kökü tüketimi sizin için tehlikelidir. Gebelikte meyan kökü tüketimi düşük yapma veya erken doğum olasılığını arttırmaktadır. Emzirme döneminde oluşabilecek sorunlar hakkında yeterli araştırma maalesef bulunmamaktadır.
  • Yüksek tansiyon: Meyan kan basıncını yükseltir. Eğer yüksek tansiyonunuz varsa tüketiminden kaçınınız.
  • Kalp hastalığı: Meyan vücuttaki suyun depolanmasına neden olabilir. Bu kalp yetmezliği yaşayan hastalar için tehlikeli olabilir. Meyan kökü ayrıca düzensiz kalp atışlarına neden olabilir.
  • Östrojen etkisi: Eğer göğüs kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri gibi hormonlara duyarlı hastalıklarınız varsa, meyan tüketimi vücudunuzda östrojen gibi davranabilir ve hastalıklarınızın ilerlemesine neden olabilir.
  • Erkeklerde cinsel sorunlar: Meyan kökü ereğin sekse karşı ilgisini azaltabilir. Bunun yanı sıra testosteron hormonu eviyelerini düşürerek ereksiyon problemlerine yol açabilir.
  • Böbrek hastalığı: Aşırı meyan kökü tüketimi var olan böbrek hastalıklarınızı ciddi şekilde etkiler ve kötüleşmesine neden olur.
  • Cerrahi müdahale: Meyan kökü kullanımı kan basıncı seviyelerini etkilediği için, olası bir ameliyattan en az 1 hafta önce kullanımı bırakılmalıdır.
  • Hipertoni: Hipertoni kaslarınızdaki sinirlerin problemli olması durumudur ve potasyum eksikliğinden kaynaklanır. Aynı zamanda potasyum seviyelerinizde düşüklük yaşıyorsanız meyan kökü tüketiminden uzak durunuz. Meyan tüketiminin kandaki potasyumu azaltması sonucu hipertoninin kötüleşmesine neden olması da meyan kökü zararları arasındadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir