Hipnozun Zararları

Hipnozun Zararları

Hipnoz, gerçek hayatta yaşadıklarınızın ve deneyimlerinizin farklı bir bilinç halidir. Bu durum zihninizin tamamen komutlara açık hale gelmesi durumudur. Hipnoz, istenmeyen alışkanlıkları ve davranışları bırakmada terapi yöntemi olarak kullanılabilir fakat bazı yan etkileri olma olasılığı da vardır.

 

Hipnozun zararları nelerdir?

hipnoz zararları
Hipnoz Zararlı Mı?
  1. Etki altında kalma: Hipnotik sürecin ilk birkaç dakikasında kullanılan bir imge veya konu veya telkin kişide uzun süreli kalıcı olabilir. Bu aşamada hipnozu yapan kişinin konuşmasına dikkat etmesi ve ima ile yöneltmesi gerekmektedir. Deneyimli bir hipnoz özgüven ve başarı konularını bu anlarda sunmaktadır.
  2. Duygusal bağ kurulması: Hipnozdan çıkan kişiler bazı konularda doktora duygusal yakınlık hissedebilmektedir. Tedavi tamamlandıktan sonra doktorla bu sezgisel bağ uygunsuz hale gelebilmektedir.
  3. Abreaksiyon: Abreaksiyon bastırılmış bir olay ya da fikrin ani salınımı nedeniyle yoğun duygusal patlama anıdır. Bazı nadir durumlarda hipnoz ile sorunu çözmek isteyen bir kişi geçmişte yaşadığı bazı travmatik bir olayı tekrar yaşamışçasına etkilenebilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir