Havucun Zararları

Daima faydasını duymaya alışık olduğumuz havucun zararları olabileceği gözardı ettiğimiz konular arasındadır. Duymaya da pek aşina olmadığımız bu durum hakkında hep birlikte bilgi sahibi olmaya ne dersiniz? Hem çiğ olarak hemde pişmiş olarak keyifle tükettiğimiz, kış mevsiminin yıldızı ayrıca bu mevsime renk katan sebzelerin başında gelmektedir. Yemeklerde, salatalarda, meze yapımında, tatlılarda hatta aparatif olarak tükettiğimiz besin kaynaklarından birisidir.

Uzmanlar havuçta bulunan beta- karotenin gözdeki görme işlevine fayda sağladığı, yaşlılıkta meydana gelen görme zayıflıklarından gözleri koruduğunu ifade ediyor. A vitamini deposu olan havuç cilde pembelik ve canlılık vermektedir. Havuç çok kısa sürede kan yapma özelliğine sahip olduğu için kansızlık problemi olan kişilere havuç tüketmeleri önerilmektedir. A vitamini sayesinde karaciğeri kuvvetlendirmekte ayrıca ona kendini onarma imkanı vermektedir. Hergün bir havuç yenmesi akciğer kanseri tehlikesini yarı yarıya düşürmektedir. Havucun yararlarını bukadarla sınırlamak mümkün değil elbette ancak en azından bir kısmını buşekilde ifade etmiş olalım. Gerek havuç yerken gerekse suyunu içerken havuç suyunun zararları ve havucun zararları diğer besinlerde olduğu gibi genel olarak aşırı tüketimde ortaya çıkabilmektedir

Havuç suyunun yararlarını ifade edecek olursak; lösemiye yol açan kanser hücrelerinin gelişmesini önlemekte, kansızlık problemi olanlarda sabah-akşam 1 çay bardağı tüketilmesi halinde kansızlık sorununu en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

Havucun hamilelik döneminde etkileri ise;

Yapılan araştırmalar sonucu havucun beyin iltihabı, menenjit ve hamilelik döneminde fetüse geçerek düşük yapılmasına neden olan listerya adlı maddenin etkisini yok ettiği belirlenmiştir. Havuç gereğinden fazla tüketildiğinde yani A vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğundan A vitamini aşırı alınırsa vücutta depolanır bunun olumsuz sonuçları ise bebekte kemik sakatlıkları, idrar yolu problemleri ve bel kemiği açıklıkları gibi hasarlara neden olmaktadır.

HAVUCUN ZARARLARI NEDİR;

  • Havuç fazla potasyum içerdiği için böbrek rahatsızlığı olan kişilerin dikkatli tüketmeleri gerekmektedir. Fazla potasyumun hem böbreklere hem de diğer organlara zarar vermesi muhtemeldir.
  • Aşırı havuç yada havuç suyu tüketimi kabızlık, gaz ve şişkinlik benzeri sindirim sorunları yaşanmasına neden olmaktadır.
  • Fazla tüketildiğinde A vitamini fazlalığından bazı kişilerin vücutlarında zehirlenmelere neden olabilir.
  • Havuç lif bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Lif bakımından zengin gıdaları tüketmek de bakır, demir, çinko ve kalsiyum gibi faydalı birçok mineralin vcut tarafından emilmesini engellemektedir. Bunun akabinde de vücutta mineral eksikliğinden ortaya çıkan sorunların yaşanması kaçınılmaz hale gelmektedir.
  • Aşırı havuç yada havuç suyu tüketimi cilt renginde değişmelere deneden olabilmektedir. Cilt havuca rengini veren karoten pigmenti nedeni ile turuncu rengini alabilir. Havuç yada havuç suyu tüketimine ara verildiğinde cilt rengi normale döner.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir