Gribin Zararları

Gribin Zararları

1935 yılından bu yana hayatımızda yer alan Gripin, içerisinde parasetamol ve kafein bulunduran bir ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Tüm Türkiye’de oldukça yaygın kullanılan bir üründür. Hem ucuz hem de oldukça etkili olduğu açısında, tercih edilme sebebi artmaktadır. Grip nezle hastalıklarının tedavisinde aynı zamanda da vücudu dinç tutmak için kullanılmakta olan bir maddedir. Gripin kullanımı, kabın içindeki tozun çıkarılıp suyla karıştırılarak içilmesi şeklindedir. Kapsülü çevreleyen naylonumsu maddenin yutulmaması da oldukça önemlidir. Direk kapsülü yutmak yerine, içindeki tozun ağza atılarak veya suyla karıştırılarak tüketilmesi daha doğru bir kullanım olacaktır. Gripin, baş ağrısı, mide ağrısı, migren, diş ağrısı, soğuk algınlığı, siyatik, kas ve eklem ağrıları, nevralji ve gribal enfeksiyonlara bağlı birçok hastalığın tedavisi için etkili olarak kullanılabilen bir ilaçtır.

Grip aşısı içerisinde de gripinin etken maddeleri bulunduğundan, aşı olurken dikkat edilmesi gerek ve iyi bilgiler doğrultusunda hareket edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Bu sebeple, eklem ve kas ağrısı, öksürük, gözlerde kızarıklık, boğaz enfeksiyonu gibi grip aşısının zararları, ihmal edilmemelidir. Parasetamol ve kafeine de aşırı duyarlılığı olan kişiler tarafından kullanımı oldukça sakıncalı olabilmektedir. Birçok hastalık sırasında kullanılması için iyice araştırılmalıdır. Peki, gripin zararları nelerdir daha yakından görelim.

 

Giribin Zararları Nelerdir?

1-Doğru dozda alınmaması durumunda oluşan problemler: Gripinin normal kullanım dozu miktarı 2 dozdur. Bunun fazlası şeklinde alınan gripin, oldukça zararlı ve birçok yan etkinin oluşmasına sebep olabilmektedir.

2-Ortaya çıkardığı yan etkileri: Gripin kullanımında ortaya çıkacak bir diğer zararlı olabilecek etkiler arasında her ilaçta olduğu gibi yan etkiler gelmektedir. Deride prütirik maulopapüler döküntü, ürtiker, bazı gastroinhestinal belirtiler ve methemoglobinemi gibi sorunlar açığa çıkarabilmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir