Füme Et Zararları

Füme Et Zararları

Füme et, etin odun dumanında bekletilmesi, pişirilmesi ya da ortalama olarak 15 gün boyunca kaya tuzunda bekletilerek daha sonra odun ateşinde pişirilmesi ile hazırlanır. Tadında tütsülenmiş olduğu lezzetini hemen hissettiren füme et, önceden pişirilerek paketlenmiş olan bir ürün olduğu için son derece pratiktir ve özellikle çalışan, yemek hazırlamak için fazla fırsatı olmayan kişilerin en çok tercih ettiği hazır gıdalar arasında da yer almaktadır. Ancak tıpkı diğer hazır gıda ürünleri gibi ne yazık ki füme et de bazı zararlara sahiptir ve bu zararları nedeniyle uzmanlar tarafından çok sık tüketilmemesi önerilmektedir. Peki, füme et zararları nelerdir?

 

Füme Et Zararları Nelerdir?

  1. Kanserojen etkisi: Etin salamura edilmesi ya da tütsülenmesi işlemi esnasında nitrit ve nitrat maddeleri kullanılıyor ki, bu maddelerin kanserojen etkisi çok uzun yıllar önce yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Nitrit ve nitrat maddeleri dışında işlem esnasında ortaya çıkan benzopren maddesi de kanserojen bir etkiye sahiptir. Füme etin kolon ve bağırsak kanseri riskini büyük bir oranda arttırdığı tespit edilmiştir. Bu nedenle başta hamile ve emziren kadınlar olmak üzere herkes füme et tüketimine dikkat etmelidir.
  2. Alerjik etkisi: Füme et kullanımında üretilen katkı maddeleri, vücutta beklenmeyen yan etkilere sebep olabiliyorlar. Normalde % 2 oranında alerjik yan etkilerle karşılaşma olasılığı bulunsa da alerjik bir bünyeye sahip olan kişilerde bu oran % 10 – 15 oranlarına yükseliyor. Hassas bir bünyeye sahip olan kişilerde kaşıntı, kurdeşen, deri döküntüleri, alerjik nezle, baş ağrısı, bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal gibi yan etkiler füme et tüketiminin aşırı olması sebebiyle görülebiliyor.
  3. Yüksek Tansiyon Etkisi: Etin içerisinde bulunan yüksek yağ oranı kolesterole sebep olabileceği gibi aynı zamanda da yüksek tansiyona da neden olabilmektedir. Bu nedenle füme etin sık sık tüketilmesi uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir.
  4. Ayda 1 – 2 kez tüketilmesinin ciddi bir zararı dokunmayacağı belirtilmekle birlikte yine de içeriğindeki katkı maddeleri nedeniyle füme et zararları olduğunu tekrar hatırlatmakta fayda var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir