Fırtınanın Zararları

Fırtınanın Zararları

Rüzgâr çok şiddetli bir şekilde esmeye başladığında fırtına ortaya çıkmaktadır. Kimi zaman ortaya çıkan bu fırtınaların çevreye ve insanlara çok büyük zararları olabilmektedir. Özellikle son yıllarda dünyanın birçok farklı noktasında meydana gelen fırtınalar gerek maddi gerekse de manevi açıdan çok büyük zararların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu nedenle Fırtınanın zararları her zaman en büyük zararlardan bir tanesi olarak görülür.

 

Fırtınanın Zararları Nelerdir?

  1. Fırtına çok büyük maddi zararların ortaya çıkmasına neden olur. Fırtınanın en büyük zararları arasında neden olduğu maddi zararlar gösterilmektedir. Özellikle yerleşim alanlarında meydana gelen fırtınalar zamanla bu alandaki yapıların büyük bir kısmını yok eder. Bu da çok büyük maddi zararlara yol açmaktadır. Son yıllarda dünyanın birçok noktasında gerçekleşen fırtınalarda bunu açık bir şekilde ortaya kokuyor.
  2. İnsan güvenliğini tehlikeye atar. Fırtınanın bir diğer zararı insanların ölümüne yol açmasıdır. Kimi zaman fırtınaların oluşmasından dolayı yıkılan yapılar altında kalan canlılar hayat verirken kimi zaman şiddetli fırtınalar canlıların hortumlara kapılarak ölmesine neden olmaktadır.
  3. Hayvanların ölümüne yol açar. Fırtınanın zararları arasında hayvanların ölümünü de göstermek mümkün. Çevredeki birçok hayvan oluşan fırtınalardan kaçamadığı için ölmektedir. Bu belki de bir hayvan türünün yok olmasına dahi neden olabilmektedir.
  4. Bitki örtüsünün büyük zarar görmesine neden olur. Ortaya çıkan fırtınalar kimi zaman çok büyük güce sahip olabiliyor. Fırtınaların etkisini ortadan kaldırmak için dikilmiş olan ağaçlar bile bu güce dayanamayarak yıkılmaktadır. Ayrıca çevredeki bitki örtüsü de yine fırtına sonrasında büyük zarar görmektedir.
  5. Çevre kirliliğine neden olur. Fırtınadan sonra geriye sadece harabe ve yıkıntılar kalmaktadır. Bu da çok büyük çevre kirliliklerine neden olabilmektedir. Kimi zaman fırtınalar sonrasında hava kirliliği de oluşmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir