Damacana Suların Zararları

Damacana Suların Zararları

Günümüzde çoğu kişi içme suyu ihtiyacını damacanalar ya da pet şişeler ile satılan sulardan karşılamaktadır. Damacana su üreten firmalar her ne kadar fazla olsa da korsan dolum yapan firmaların sayısı da bir hayli fazladır. Ayrıca normal firmalarda kimi zaman damacanaları çok fazla kullanmakta, kimyasal temizleyiciler ile içerisini temizledikten sonra yeteri kadar hijyenik koşulları sağlayamamaktadır. Bu da çeşitli sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor.

 

Damacana Suların Zararları Nelerdir?

  1. Kullanım ömürleri kısadır. Damacana sular belirli bir kullanıma sahiptir. Yani bir damacana 65 defa kullanılmalıdır. 65 kullanımdan sonra ise damacana yıpranmaya ve plastik içerisindeki kimyasalları suya geçirmeye başlar. Bu nedenle damacanalardan su içmek ya da suyu damacana içerisinde çok fazla bekletmek sağlık açısından çok faydalı değildir.
  2. 15 saat içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Damacanalar plastik içerisinde çok fazla durmamalıdır. Bu nedenle damacana doldurulduktan sonra bu suların ortalama olarak 15 saat içerisinde tüketilmesi ya da cam kaplara aktarılması gerekiyor.
  3. Denetimsiz firmaların suyu sağlık açısından tehdit edici olabiliyor. Günümüzde onlarca farklı damacana su üretimi yapan firma bulunmaktadır. Bu firmaların hepsi kaliteli damacana içme suyu üretmiyorlar. Kimi firmalar denetimsiz olduğu için insan sağlığına zararlı olan damacana su üretimlerine imza atmaktadır. Bu nedenle tercih ettiğiniz damacana su firmasını iyi seçmelisiniz.
  4. Damacanalar kirli olabiliyor. Tekrar tekrar kullanılan damacanalar eğer yeteri kadar temizlenmemiş ise bu durum damacananın farklı mikroplara ev sahipliği yaptığı anlamına gelir. Bu nedenle damacana temizliğine önem veren ve gerekli kontrolleri yapılan damacana firmalarını tercih etmelisiniz.

Damacana suların zararları arasında tüm bunları göstermek mümkün. Bunlara dikkat ettiğiniz zaman sizde aldığınız damacana sularını güvenli bir şekilde sorun olmadan tüketebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir