Bungee jumping zararları

BUNGEE JUMPİNG ZARARLARI

Bungee jumping geçmişine bakıldığında 1980’lerden beri hayatımızda olan bir spor koludur. Esnek iplerle yüksek noktalardan zemine atlama olarak tanımlanan bungee jumping, yapımı esnasında yüksek miktarda adrenalin hormonu salgılatarak yapanlara heyecan vermektedir. bazıları için eğlenceli bazıları içinse çok korkutucu olan bu sporu, dünyanın birçok yerinde yapan sporcular bulabilmek mümkündür. Hatta bu sporcuların bir kısmı atladıkları yüksekliklerle rekor kırma yarışı içindedirler. Birçok bungee jumping yapımına olanak sağlayan spor kulübü atlayıştan önce son derece güvenli önlemler almaktadırlar. Her ne kadar bu tarz önlemler alınsa da gerek ülkemizde gerekse yurt dışında bazı aksiliklerin oluşup atlayıcıların zarar gördüklerini, bazen ise öldüklerini bile görmekteyiz. Bungee jumping zararları çok olan bir spor olmasa da bazı insanlar için endişe verici olduğu bir gerçektir.

 

Bungee jumping zararları nelerdir?

  1. Yüksek tansiyon veya kalp ile ilgili sorunları olan kişilerin ölümüne sebebiyet vermektedir. Çoğu spor merkezi atlayıcılara özel formlar doldurtup atlayışlarına onay vermektedir. Fakat bazı maceraperestlerin atlayışı gerçekleştirebilmek amaçlı sağlıkla ilgili doğru beyanda bulunmadıklarına tanık olunmuştur. Bu gibi durumlarda ölüm riski oldukça yüksektir. Özellikle kalp ve tansiyon problemi olan kişilere asla önerilmeyen bungee jumping fazla miktardaki adrenalin sayesinde kötü sonuçlar doğurabilmektedir.
  2. Herkes ipin kopmasından korkar. Bungee jumping yapan çoğu kişi atlayıştan önce aklına mutlaka ip kopmasını getirmektedir. Her ne kadar bu ihtimal oldukça az olsa da bungee jumping zararları olarak nitelendirilmektedir. İpin aniden ve havada kopması sıkıntılarını yaşayan birçok örnekle yıl içinde karşılaşıyoruz. Hiç kimsenin başına gelmeyecek bir durum olmayan ip kopması sonucu hayatta kalabilen kişi sayısı oldukça azdır. Belki de hem bunun farkında oluş hemde yüksekliğin verdiği adrenalin ile bu spor bu kadar sevilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir