Asitli İçeceklerin Zararları

Asitli İçeceklerin Zararları

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte çoğu asitli olan soğuk içecekler, bizi serinletmek için imdadımıza yetişir.  En popüler içecekler dahil olmak üzere hemen hemen tüm asitli  içecekler , içlerinde barındırdığı fahiş miktardaki şeker  oranı ile sağlığımızda büyük olumsuzluklara neden olurlar. İşte asitli içeceklerin zararlarından bazıları.

 

Kaçınmamız Gereken 6 Asitli İçecek

Asitli içeceklerin zararları nelerdir
Asitli içecekler dişlerinize ciddi zararlar verir.
  1. Soda ;

İçlerinde yüksek oranda şeker ve daha kötüsü yapay tatlandırıcılar barındırırlar. Sık sık tükettiğimiz sodalar, beyin tümörleri, doğum kusurları, diyabet, duygusal bozukluklar ve epilepsi / nöbet dahil olmak 92 adet sağlık problemine neden olur.  İşte bu problemleri ortaya çıkaran ait çeşitleri ;

  • Fosforik asit ; Osteoporoz veya diş ve kemiklerin yumuşamasına ,
  • Benzen ; Benzen bilinen bir kanserojendir. Yapılan bilimsel bir araştırmada, içme suyunda da bulunan bu maddenin sodalarda yüzde %180 daha fazla olduğu tespit edilmiştir.
  • Yapay gıda renklendirici ; Kanserojen olarak tespit edilmiştir.
  • Sodyum benzoat; DNA hasarına neden olabililir. Birçok alkolsüz içecekte bulunan ortak bir koruyucudur. Karaciğer ve parkinson sirozu gibi hastalıklara neden olabilir.

 

  1. Limonata ve Meyve Suları

Limonata tipik haliyle, şeker, früktoz mısır şurubu, su ve tatlandırıcı ile elde edilen bir içecektir. Sandığımız gibi içerisinde yüksek oranda doğal limon bulunmamaktadır. Sağlığınız üzerindeki etkisi bakımından limonata ve meyve suyu, kilo ve kronik dejeneratif  hastalık riskini artıracaktır.

  1. Şekerli Çaylar

Son zamanlarda popüleritesi artan soğuk çaylar yine tehlikeli içecekler grubunda yer alıyor. Çay, içinde barındırdığı antioksidan ile bize yararlı olabilecek bir içecek iken şeker miktarı bir hayli fazla olan şekerli soğuk çaylar  bir o kadar sağlıksız olabilir. İçinde % 22 oranında şeker barındıran şekerli soğuk çaylara rastlamak pek de zor değildir.

 

  1. Enerji İçecekleri

Dünyada ve Türkiye’de milyarlarca dolarlık bir piyasaya hitap eden enerji içecekleri ise diğer bir tehlikedir. Hızlı bir şekilde enerji elde etmemizi sağlayan enerji içecekleri, kafein zehirlenmesi, inme dahil bir çok probleme davetiye çıkarır. Özellikle çocuklar ve genç yaştaki kişiler daha büyük bir risk grubundadır. Nadiren de olsa enerji içeceklerinin ölümlere neden olduğu görülmüştür.

  1. Frappe Ve Diğer Dondurulmuş Kahveler

Dondurulmuş kahve ismi ilk başta masum bir izlenim bırakmaktadır. Fakat durum hiç de sandığımız gibi değildir. Tıpkı saydığımız diğer içecekler gibi frappe veya diğer adıyla dondurulmuş kahveler de  içerisinde aşırı miktarda şeker ve koruyucu maddeler bulunmaktadır.

  1. Bira

Tıpkı diğer alkollü içeceklerde olduğu gibi birada da bulunan yüksek kalori, neden olduğu yağlanmalar sağlık açısından tehlike oluşturuyor. Diğer bir problem ise biradaki ürik asittir. Ürik asit, kanda da bulunan bir atık maddedir. Böbrek ve tansiyon hastalarında bol miktarda ürik asit görülmektedir. Fazla bira tüketenlerde görülen, “ Bira göbeği” olarak adlandırdığımız durum aslında biranın ne derecede tehlikeli olduğunun en önemli göstergesidir. Ayrıca birayı fazla tüketenlerde abdominal obezite, hipertrigliseridemi (yüksek trigliserid), tansiyon hastalığı görülür. Asitli içeceklerin zararları hakkında bilgi sahibi olmalı ve bu bilgiler ışığında tüketmemiz gerekir.

Ayrıca asitli içeceklerden biri olan Kolanın Zararları  için tıklayın.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir