Düşük Tansiyonun Zararları

Düşük Tansiyonun Zararları

Tansiyon yani kan basıncı, herkesin bünyesine, yaptığı eyleme, heyecanlı, endişeli, mutlu olma gibi ruhsal durumlar ve daha birçok sebebe göre değişiklik gösterebilmektedir. Ancak tüm insanlar için normal olarak belirlenen tansiyon değerleri vardır ve bu değerin altında veya üstünde çıkan tansiyon değerleri kişinin sağlığı açısından riskli durumlara sebebiyet verebilmektedir. Tıptaki adı hipotansiyon olarak bilinen düşük tansiyon, kişinin anlık eylemine bağlı olarak değişkenlik gösterdiği düşünülerek önemsenmediğinde tehlike arz edebilmektedir. Çünkü düşük tansiyon da henüz su yüzüne çıkmamış herhangi bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Bazı insanların bünyeleri ile alakalı olan bir durum olarak tansiyon değerleri, normal karşılanan değerden her zaman düşük olabilmektedir ancak eğer bu kişilerin günlük hayatlarını etkilemiyor ise, bir sorun olmadığı anlaşılabilmektedir.Aksi olarak eğer kişide göz kararması, nefes almakta güçlük, sersemlik, halsizlik gibi durumlar varsa zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Gelelim düşük tansiyon zararları hakkında açıklayacağımız bilgilere.

Düşük Tansiyonun nedenleri?
Genelde tansiyonun 11’den düşük olması tansiyonunuzun düşük olduğunu gösterir.

Düşük Tansiyon Zararları Nelerdir?

1-Sikulatuvar Asteni (Dolaşım Zayıflığı) Rahatsızlığı: Gün içinde sık sık düşen tansiyon veya herhangi bir heyecan yaratmayacak bir duruma rağmen bir anda düşen tansiyon değerlerinin uzmanların araştırmalarına göre dolaşım zayıflığı gibi bir rahatsızlığa yol açtığı belirlenmiştir. Bu hastalığın tedavisinde, kan basıncını yükselten ilaçlar kullanılması gerekmektedir.

2-Günlük yaşamı etkilemesi: Düşük tansiyon, ani kalkışlar veya dönüşler sırasında kişilerin hafif baş dönmesine, ağrılarına ve zihin bulanıklığı yaşamalarına sebep olabilmektedir. Bu hassasiyeti olan kişiler pozisyon değiştirirken dikkat ederek çok hızlı ve ani hareketlerde bulunmamalıdır.

3-Yaş aralığında etkisi: Düşük tansiyon, kan basıncı yani kalpten ponpalanan kan akış hızı olarak da kabaca tabir edilebilir. Böyle düşünüldüğünde de özellikle yaşlılarda düşük tansiyon oldukça tehlikeli bir durum olmaktadır ve ölüm oranının da daha yüksek olduğu söylenmektedir. Bazı doktorlara göre de, bunun yanlış olduğu ve sorunun tansiyon değil kalple alakalı olduğu  ve bir takım ameliyatlar ile tedavi edilebildiğine sürülmektedir. Tabi ki yine de tedbirli olmakta fayda var.

 

Düşük tansiyonun belirtileri nelerdir?

 • Eğer ani olarak ayağa kalktığınızda şiddetli bir baş dönmesi hissediyorsanız,
 • Yüksek bir tempo sarf etmemenize rağmen genel anlamda yorgunluk ve halsizlik hissediyorsanız sizde de düşük tansiyon söz konusu olabilir.
 • Belli bir şeye odaklanamama yani konsantrasyon eksikliği varsa bu durum da düşük tansiyona işaret eder.
 • Genelde tansiyonun 11’den düşük olması tansiyonunuzun düşük olduğunu gösterir.
 • Tabi ki bu durumlarda son kararı verecek olan kişi doktorunuz olacaktır.

 

Düşük tansiyonun nedenleri nelerdir?

 • Hamilelik (gebelik) : Gebelik döneminde tansiyonun düşmesi normalin dışında olan bir durum değildir. Yani hamile olan her kadında baş dönmesi, kusma, bulanık görme, halsizlik görülebilir ve bu bir nevi düşük tansiyonun neden olduğu bir durumdur. Doğum sonrasında vücut kendini toparlayacak ve tansiyonunuz normal seyrine dönecektir. Bu etkilerin en büyük nedeni olarak hamilelik sırasında dolaşım sisteminin eskisine kıyasla daha fazla genişlemesi gösterilebilir.
 • : Su vücudumuzun en temel ihtiyaçlarındandır. Eğer yeterince su tüketmez isek tıpkı düşük tansiyona neden olabileceği daha birçok sağlık problemine yol açabilir.
 • İlaçlar: Bazı ilaçların yan etkileri düşük tansiyona neden olabilir. Böyle bir durumda mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.
 • Vitamin eksikliği: Beslenme alışkanlıklarımız yine düşük tansiyon için belirleyici rol üstlenir. Gerekli vitaminler alınmazsa (özellikle B vitamini) düşük tansiyona neden olabilir.

 

Düşük tansiyon nasıl yükseltilir?

 • Tuz tansiyonu yükselten bir gıdadır. Tuzlu ayran veya tuzlu yiyecekler tüketmek tansiyonunuzu yükseltecektir. Fakat halsizlik, baş dönmesi gibi durumlar sadece düşük tansiyon olarak yorumlanmamalıdır. Bunun sebebi çok daha farklı bir sağlık problemi olabilir. Bu yüzden bu tarz durumlarda sağlık kuruluşlarına başvurarak doktorunuza görünmek en sağlıklı seçenek olacaktır.

 

İdeal tansiyon ölçüsü nedir?

 • Genel anlamadan sağlık uzmanlarının sağlıklı olarak belirlediği tansiyon ölçüsü 12’ye 8 olarak belirlenmiştir.

 

 

İlgili Makaleler

9 Yorum

 1. Ya bende bazı belirtiler var aynı zamanda uyku problemim var uyanamiyorum alarmı duymuyorum nedeni dusuk tansiyon olabilir mi?

 2. 3gündür ölcuyorum22 yasindayim buyuk 9 kucuk 4. boyum 180cm kilom 86 yim yaklaşik olarak 4 yildir tuzsuz ve şekersiz yiyip içiyorum sağlikli yaşamak için biraktim fakat derslerime odaklanamiyorumve hergun 4 km hafif tempoda molasiz kkoşuyorum en son tansiyonum dedem vefat ettiğinde sinir krizi geçirmiştim onda da 13 /9 du

 3. Merhaba uzun süredir özellikle sabah saatlerinde hafif baş dönmelerini oluyordu ve geçen perşembe günü baş dönmesiyle ve migde bulantısına birlikte gelen bir bayılma oldu ve bu durum yani baş donmelerim ve bayılma hissi hergun tekrarlar oldu nedeni nedir ve ne yapmam lazım hangi doktora gitmeliyim bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Gülsüm Hanım öncelikle geçmiş olsun. İhmal etmeden Nöroloji bölümüne bakılmalısınız.

 4. Son 1 haftadan beri tansiyonum dusuk seviyelerde bugun olcturdum 8e 4 cikti bas donmesi o ne kaza

 5. Hocam bendede tansiyon düşüklüğü var daha cok buyuk 9 küçük 5 birden bayılma hissi yaşıyorum sonra duzeliyor ara sıra bayılma hissi gelip gidiyor yaşım28 boyum 1.84 kilo 82 neden oluyor olabilir hocam

 6. Hocam selamlar,
  Benim büyük tansiyonum 9/5 çıkıyor ve mide bulantısı baş dönmesi yok ama aşırı halsizlik uyku düzensizliği ve odaklanamama sorunum var ve normalde mitral yetmezlik ve kan pompalamada dengisizlik ritim bozukluğu var hocam bu hastalığımın teşhisi var ama tansiyon değerlerim ve halsizlik durumu normalmidir beni aydınlatırsanız sevinirim hocam teşekkür ediyorum iyi günler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir